مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

میدان مشق تهران قدیم

میدان مشق تهران کجاست

وقتی حرفی از تهران پیش می آید اغلب ما به یاد شلوغی ، ترافیک و آلودگی می افتیم ، در حالی که واقعیت غیر از این است! شهر تهران با وجود اینکه امروزه غرق در روزمرگی های خود شده است ، شهری بسیار زیبا است که دارای امکانات تفریحی و فرهنگی متعددی می باشد . در شهر تهران برای هر نوع سلیقه و هر رنج سنی مکان ها و امکاناتی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت وجود دارد. حال چه طرفدار هیجان باشید ، چه طرفدار طبیعت باشید و یا حتی اگر علاقمند به هنر ، انواع علوم ، فرهنگ ، تاریخ و … باشید باز هم مکان هایی برای گذراندن اوقات خوش و به یاد ماندنی در کلانشهر تهران خواهید یافت. اجاره خونه نیز در این میان برای راحتی کار شما عزیزان ، مکان های مهم گردشگری در تهران را در قالب مجله تهرانگردی آماده کرده است تا بتواند در کنار ارائه خدمات اجاره خانه روزانه در تهران ، خدمتی دیگر به شما همراهان کرده باشد. با ما همراه باشید با معرفی جاذبه ی تاریخی میدان مشق تهران .

تاریخچه میدان مشق تهران :

میدان مشق که باغ ملی نیز شناخته می شود، در محدوده ای بین خیابان امام خمینی کنونی و سی تیر واقع است . این میدان در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شد که هدف از ساخت آن ایجاد منطقه ای نظامی برای تمرینات نظامی و رزمی قشون بود. میدان چهر گوش مشق با مساحتی حدود شانزده هکتار و با اضلاع حدود 400 متر طول ، بزرگترین میدان نظامی تهران شمرده می شود. در میان این میدان سربازخانه ای مرکزی قرار داشت و همه روزه در محوطه میدان تمرینات نظامی انجام می گرفت. دلیل نام گذاری میدان مشق ، مارش فرانسوی بود که بعدها در زبان فارسی به مشق تبدیل شد. همچنین این اثر تاریخی در 12 مهر سال 1377 به ثبت ملی رسید.

سر در میدان مشق :

در دوره ناصر الدین شاه و در سال 1278 ، میدان مشق و محوطه اطراف آن توسط محمد حسین خان سپهسالار بازسازی و نوسازی شد که در پی آن میدان را به شکل مربعی در آورد و دیواری با طاق های آجری گرداگرد آن کشیده شد و همچنین دروازه ای بنام سردر ناصری برای میدان ساخته شد تا شاه از بالای آن نظاره گر تمیرنات نظامیان باشد. این سردر ، در زمان رضاشاه تخریب شد و در شرق میدان سر در دیگری ساخته شد که امروزه با نام سردر باغ ملی پا برجاست .

باغ ملی تهران :

بعدها با ساخت پارک همگانی باغ ملی ، نام این محوطه به باغ ملی تغییر یافت . البته باغ ملی زیاد دوام نیاورد و ساختمان هایی در محوطه باغ ملی ساخته شد . اما همچنان نام باغ ملی بر سر دروازه میدان مشق با عنوان سردر باغ ملی باقی مانده است.

ساختمان‌ها، بناهای معروف و کاخ‌های ميدان مشق :

موزه ملی ایران، سردر باغ ملی ، موزه پست و تلگراف (اداره پست)، موزه ایران باستان، کاخ شهربانی (ساختمان شماره‌ ۹ وزارت امور خارجه)، موزه عبرت (شکنجه گاه و زندان سیاسی مربوط به کمیته و ساواک – بازداشتگاه توحید کنونی)، کتابخانه ملی ، موزه ملی ملک ، موزه سکه بانک سپه، عمارت قزاقخانه باغ ملی (دانشگاه هنر)، وزارت امور خارجه وباشگاه افسران (ساختمان شماره‌ ۷ وزارت امور خارجه) .

میدان مشق کجاست و راه های دسترسی به آن :

آدرس میدان مشق تهران : تهران – خیابان سپه ( خیابان امام خمینی ) – میدان مشق

همچنین این میدان از ضلع شمالی اش به خیابان سوم اسفند (سرهنگ سخایی کنونی) ، از سمت جنوب به خیابان باغشاه یا سپه (امام خمینی کنونی) ، از سمت شرق به خیابان علاءالدوله (فردوسی امروزی)، و از سمت غرب به خیابان قوام‌السلطنه (سی تیر امروزی) محدود می شود . ورودی اصلی میدان مشق در خیابان امام خمینی قرار دارد.

دسترسی به میدان مشق تهران و باغ ملی از طریق مترو :

برای این منظور از طریق خط 1 (تجریش-کهریزک)یا 2 مترو خودتان را به ایستگاه امام خمینی برسانید . با کمی پیاده روی در خیابان امام خمینی به میدان مشق و باغ ملی خواهید رسید.

اگر شما نیز تجربه ای از سفر به میدان مشق و بناهای اطراف آن دارید ، خوشحال می شویم با اجاره خونه و خوانندگان ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *