مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان

مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان کجاست|اجاره خونه

معرفی مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان تهران

مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان که امروزه به حوزه علمیه تبدیل شده است یکی از اماکن تاریخی شهر تهران می باشد. بافت سنتی این مسجد و مدرسه سبب شده است تا در مهر ماه سال 1383 با شماره ی ثبت 11209 تحت عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت برسد.

مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان با نام های دیگر زیر نیز شناخته می شود:

  • حوزه حاج قنبر علی خان
  • مسجد قنبرعلی
  • مدرسه سعدیه
  • مسجد رضا مارمولک

مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان |اجاره خونه

بنابراین در این نوشته از اجاره خونه بر آن شدیم تا به بررسی این مسجد و مدرسه برای شما علاقمندان به تاریخ و البته شهر تهران و تهرانگردی، بپردازیم.

تاریخچه مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان

این مسجد و مدرسه که متعلق به دوران قاجار است در اواخر قرن سیزدهم و در سال 1288 هجری قمری تاسیس شده است.

از آن جایی که بانی ساخت این مسجد فردی به نام سعد الدوله حاج قنبر علی خان کرد مافی در دوران سلطنت رضا شاه اقدام به ساخت این بنا نموده است، این مسجد و مدرسه نیز با همین نام یاد می شود. همچنین با توجه به آن که هم اکنون این مسجد حوزه علمیه برادران است و تحت نظر حوزه علمیه مروی می باشد با نام حوزه ی قنبر علی خان نیز شناخته می شود.

قنبرعلی خان که گفته می شود یکی از نزدیکان دربار ناصر الدین شاه  قاجار بوده است شخصی ملاک و خیر بوده که همه ی املاک دور تا دور مسجد نیز برای او بوده که هم اکنون تمامی آن ها وقف مسجد شده است.

این مسجد و مدرسه با معماری بسیار زیبا زیبا و سنتی که شامل صحن اصلی، گنبد، رواق ها و نیز دیوار های کاشی کاری شده ی زیبا می باشد، ساخته شده است.

ارتباط فیلم مارموک با مسجد حاج قنبر علی خان:

نکته بسیار جالب دیگر در مورد این مسجد این است که فیلم مارمولک نیز در این مسجد ساخته شده است بنابراین اهالی این منطقه، آن را به عنوان مسجد رضا مارمولک نیز می شناسند. همچنین در کتاب الاثر والاثار در توضیح بنا های مربوط به زمان پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، از بنای این مسجد و مدرسه به عنوان مدرسه ی سعیدیه ی قاجار نام برده شده است.

بعد از ساخت فیلم مارمولک در سال 1382 به کارگردانی کمال تبریزی در مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان، سازمان میراث فرهنگی دست به کار شد و این مسجد را به ثبت ملی رساند. بنابراین این مسجد در 25 مهرماه سال 1383 به ثبت ملی رسید و جزو آثار ملی ایران قرار گرفت. پس از آن این مسجد و مدرسه در اختیار حوزه ی علمیه ی مروی قرار گرفت و اینک حوزه ی علمیه ی برادران است.

مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان کجاست؟

آدرس دقیق : استان تهران- شهر تهران- خیابان شهید سید مصطفی خمینی یا سیروس سابق- حد فاصل چهار راه سرچشمه تا چهارراه سیروس-  ضلع جنوبی بیمارستان سپیر-  خیابان شهید علی مرادی یا تقوی سابق و نیز سرجمبک اسبق-  رو به روی پاساژ سراجان غدیر-  بن بست اول-  پلاک ۳۲ قدیم و یا ۲ جدید- مسجد و مدرسه حاج قنبر علی خان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *