مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

عمارت کلاه فرنگی-کاخ عشرت آباد

عمارت کلاه فرنگی-کاخ عشرت آباد|اجاره خونه

معرفی عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد- کاخ عشرت آباد

عمارت کلاه فرنگی یا کاخ عشرت آباد، نخستین بنایی بوده که به دستور ناصرالدین شاه بعد از برگشت از فرنگ ساخته شد. باغی که کاخ عشرت آباد در آن واقع شده بود، یکی از زیباترین باغ ها و در نقطه ای خارج شهر تهران بود که بیشتر برای عیش و نوش شاه قاجار از آن استفاده می شد.

علت نامگذاری این کاخ به عشرت آباد این بود که شاه بعد از اتمام ساخت این کاخ، کم کم زنانش را راهی آنجا کرد و خودش نیز در موقعیت های مختلف به آن ها سر می زد.

در این بخش از مقاله های تهرانگردی سامانه اجاره سوئیت مبله اجاره خونه می خواهیم به بررسی کاخ عشرت آباد بپردازیم. چنانچه شما هم علاقه مند به این جاذبه ی گردشگری هستید، تا پایان مقاله ما را همراهی نمایید.

عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد:

در میان باغ، چشمه و حوض با فواره های گونانگون وجود داشت. اطراف این حوض بزرگ، سی خانه ی کوچک به صورت نیم دایره بنا شده بود و هر یک از در و پنجره های چوبی این خانه ها به سمت حوض باز می شد. هر کدام از زن های شاه در این خانه ها زندگی می کردند.

در این کاخ، ساختمان کلاه فرنگی ساخته شده بود. این ساختمان که به شکل برج 4 طبقه بنا شده بود، پوشش سقف در طبقه ی چهارم شیروانی و طبقه ی سوم آینه کاری بود.

آنچه امروز از این کاخ به جا مانده است:

امروزه فقط ساختمان اصلی کاخ عشرت آباد باقی مانده و دیگر خانه های آن از بین رفته است. با روی کار آمدن پهلوی و سرنگونی قاجار، کاخ و باغ به همراه خانه های آن به عنوان پادگان به شهربانی واگذار گردید.

امام خمینی بعد از حوادث سال 42، به مدت 1 ماه و 7 روز در این پادگان بازداشت بود. در هنگام تسخیر پادگان، این بنا بسیار صدمه دید تا جایی که هنوز هم اثر تیر بر بدنه و دیوارهای کاخ مشاهده می شود.

با پیروزی انقلاب اسلامی، این پادگان به وسیله ی نیروهای سپاه مصادره و به نیروی هوایی سپاه سپرده شد که بعدها  نام آن به پادگان ولیعصر تغییر پیدا کرد. هم اکنون کاخ در اطراف پادگان واقع شده و از تمام مجموعه فقط کاخ اصلی به جا مانده است.

بازسازی کاخ عشرت آباد

به دلیل قرار گرفتن کاخ درون پادگان، امکان بازدید برای همگان وجود ندارد. با این وجود در میانه های دهه ی 80 خورشیدی، شهرداری تهران، زمینه ی آزاد سازی قسمتی از پادگان را با ساخت گذر فراهم نمود تا بواسطه ی آن کاخ از قسمت بیرون پادگان دیده گردد.

همچنین طبق توصیه ی رئیس شورا شهر تهران قرار شد، سپاه پاسداران با یاری سازمان میراث فرهنگی و نهادهای شهرداری به بازسازی و مرمت این ساختمان پرداخته و در آن به روی همه باز گردد.

این کاخ به علت داشتن هنرهای سده ی 13 هجری خورشیدی مثل آینه کاری، مقرنس های زیبا ، نقاشی و حتی قسمت های زیبا ی دست نخورده کاغذ دیواری می تواند به موزه ی هنرهای ایران تبدیل بشود.

 کاخ عشرت، عمارت کلاه فرنگی آباد کجاست؟

آدرس و مسیر دسترسی : تهران، میدان سپاه، بزرگراه صیاد شیرازی، کاخ عشرت آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *