مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی غزالی کجاست|اجاره خونه

معرفی شهرک سینمایی غزالی تهران :

شهرک سینمایی غزالی نام محوطه ی بزرگی در غرب شهر تهران است. در این محوطه ساختمان ها و دکورهای خیابان های مربوط به سریال ها و فیلم های ایرانی ساخته می شود. شهرک سینمایی غزالی در سال 1358 به وسیله ی علی حاتمی از کارگردانان فقید ایرانی ساخته شد.

در ساخت این شهرک، از 10 هکتار زمین برای بازسازی و ساخت تهران قدیم منظور شد و سپس عکس هایی از عمارت های دولتی، خیابان های تهران، محله ها، ساختمان ها، نوع پوشش، لباس و … تهیه گردید.

شهرک سینمایی غزالی |اجاره خونه

با تیم مجله گردشگری سامانه اجاره خانه روزانه در تهران « اجاره خونه » همراه باشید تا با هم به بررسی شهرک سینمایی غزالی بپردازیم.

وجود نماهایی از خیابان لاله زار و خیابان اکباتان در شهرک سینمایی :

در این شهرک سینمایی نماهایی از خیابان لاله زار و خیابان اکباتان و تهران قدیم در بین سال های 1315 تا 1320 وجود دارد. ساختمان سینما تابان نیز از دیگر بناهای سریال شهرزاد و هزاردستان است که در خیابان لاله زار قرار داشته و جزء اولین سینماهای تهران به حساب می آید. همچنین در این شهرک، فیلم دختر لرتوسط عبدالحسین سپنتا اکران شد. به غیر از نماهای مرتبط با تهران قدیم، نماهایی هم از سبزوار و بالشتین وجود دارد.

میدان توپخانه، ساختمان عدلیه، خیابان اکباتان، گراند هتل، جواهر فروشی قازاریان، ساختمان شاه آباد، کافه پارس، خیابان لاله زار، ساختمان شهرداری از مکان های مهم سریال هزار دستان و اخیرا سریال شهرزاد است.

همچنین در این شهرک لوکیشن های مرتبط با فیلم های سربداران، هشت بهشت، شیخ مفید، کفش های میرزا نوروز، کارآگاه علوی و … بوده است. در فیلم مریم مقدس نیز بخشی از اورشلیم آن در شهرک غزالی بازسازی شد.

لوکیشن ها:

در شهرک سینمایی غزالی، لوکیشن ها به بخش های مختلفی تقسیم می گردد. این بخش ها عبارتند از:

  • مجموعه ای از بناها و دکورهای دوره ی قبل از اسلام: مثل لوکیشن مریم مقدس. این مجموعه همچنین مورد استفاده ی سریال های دیگری مثل اشکها و لبخندها، بشارت منجی، مسافر زمان، راه آبی ابریشم و ستاره خضراء قرار گرفته است.
  • مجموعه ای از دکورها و بناهای دوره ی بعد از اسلام: مثل لوکیشن شهر کوفه که با معماری دوران بعد از اسلام ساخته شده است. این مجموعه همچنین مورد استفاده ی سریال هایی مثل طفلان مسلم، آخرین دعوت، تنها ترین سردار، ولایت عشق و ناسپاس قرار گرفته است.
  • مجموعه بناها و دکورهای دوره ی معاصر: لوکیشن لاله زار با معماری دوران معاصر جهت تهیه ی سریال هزاردستان ساخته شده است. این مجموعه همچنین مورد استفاده ی سریال هایی مثل مدار صفر درجه، کیف انگلیسی، شب دهم، سرزمین کهن، شهرزاد، معمای شاه، چشم باد و جهان پهلوان تختی قرار گرفته است.

لوکیشن تکیه دولت با معماری دوران معاصر در سال 80 ساخته شده است. اما به علت عدم رعایت اصول فنی مهندسی امکان بهره برداری از این مکان میسر نگردید. طبق نظر کارشناسان، سازه ی سازمانی فوق فاقد استفاده بوده و تخریب گردید.

لوکیشن همچو سرو، با معماری دوره ی دفاع مقدس برای سریال همچو سرو ساخته شده است. این لوکیشن تا به حال برای پروژه ی دیگری استفاده نشده است.

شهرک سینمایی غزالی کجاست ؟

آدرس و مسیر دسترسی با مترو: تهران- بزرگراه شهید لشگری- روبروی شرکت سایپا-  شهرک غزالی.

– برای دسترسی به شهرک غزالی با مترو بهترین مسیر خط 5 مترو (صادقیه-گلشهر) و ایستگاه ایران خودرو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *