مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

روستای افجه

روستای افجه تهران کجاست| اجاره خونه

روستای افجه کجاست؟

در شمال شرقی تهران روستایی به نام افجه وجود دارد که در کنار دشت هایی زیبا و قله ی ساکا واقع شده است.  روستای افجه که از جمله روستا های متعدد لواسانات است، منطقه ای کوهستانی و زیبا می باشد و دارای محصولات متنوعی همچون عسل، حبوبات، گندم، جو، سیب، آلبالو و گیلاس می باشد.

روستای افجه | اجاره خونه

در این مقاله از وبسایت اجاره سوئیت اجاره خونه قصد داریم تا سری به روستای افجه بزنیم و ویژگی ها و امکانات آن را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

بهترین زمان سفر به روستای افجه:

روستای افجه با ارتفاع 2040 متر از سطح دریا آب و هوایی کوهستانی دارد. بنابراین بهترین زمان سفر به این روستا در فصول گرم سال یعنی بهار و تابستان می باشد و زمستان های این منطاق سرد بوده و دسترسی به قسمت های مختلف آن دشوار می باشد.

روستای افجه تهران| اجاره خونه

جاذبه های گردشگری روستای افجه:

  1. دشت هویج

در زبان محلی روستاییان به دشت هویج، گرچال و یا گهچال و یا حتی گیاه چال هم می گویند. این جاذبه ی بسیار زیبای روستای افجه در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا قرار دارد که در بالادست روستا بوده و در واقع در نواحی گلندوک و لواسان واقع شده است. این دشت که گفته می شود در گذشته به کاشت هویج در ان پرداخته می شده است امروزه تنها ناحیه ای بکر است که گردشگران می توانند ساعات خوشی را در آن سپری نمایند.

  1. قله های افجه

دره ی شمالی افجه که معمولا کوهنوردان برای صعود به قله های یخچال، آتشکده، مهرچال و ساکا از آن استفاده می کنند نیز مورد توجه افراد و کوهنوردان بسیاری قرار می گیرد. تماشای قله های این منطقه و نیز دره ی افجه خالی از لطف نیست و شما می توانید شوه و زیبایی این منطقه را ساعت ها بدون خستگی به تماشا بنشینید.

  1. رودخانه های افجه

از شرق روستای افجه یک رودخانه با همین نام می گذرد و از داخل روستا نیز رودخانه ی دیگری با نام رودخانه تبله رود می گذرد که بر زیبایی های روستا افزوده و موجب رونق باغات و مزارع این روستا شده است.

  1. آبشار های افجه

آبشار پسچویک نیز که ارتفاعی حدود 15 متر از سطح دریا دارد چیزی حدود 1 کیلومتر با افجه فاصله داشته و مشرف به دشت هویج می باشد. اطراف این آبشار نیز درختان بلندی قرار دارند که بر زیبایی منطقه افزوده است.

همچنین آبشار موآب که در قله ی ساکا واقع شده است نیز پیش از دشت هویج است و حدود 180 متر ارتفاع دارد.

‏5. حمام تاریخی

حمام تاریخی این روستا نیز که احتمالا متعلق به دوران صفویه است و  در مرکز آن واقع شده نیز دو بخش زنانه و مردانه دارد که با معماری اصیل ایرانی و طاق و گنبد های عرق چین و نیز قوس های جناغی آن مکانی بسیار زیبا و دیدنی برای علاقمندان به تاریخ می باشد. حدود 1 متر و نیم از فضای داخلی این حمام با کاشی تزیین شده و قسمت بالای کاشی تا سقف نیز از جنس سیمان است. جالب است بدانید که این حمام هنوز هم به عنوان یک حمام عمومی در روستا فعالیت می کند.

  1. بقایای قصر تاریخی دوره قاجار

در بخش شمالی روستا نیز بقایای بر جای مانده از یک قصر متعلق به دوران قاجار را نیز می توانید مشاهده کنید که احتمالا متعلق به ناصر الدین شاه بوده است.

  1. قلعه سربند یا ساکا

این قلعه ی بلند که قدمت آن به دوره های دوم و سوم اسلامی باز می گردد، از دیگر آثار تاریخی موجود در این روستا می باشد.

مسیر دسترسی به روستای افجه:

آدرس: تهران- لواسان- روستای افجه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *