مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

دژ رشکان

دژ رشکان | اجاره خونه

دژ رشکان که در شهر ری واقع شده است، شاید یکی از انبوه جاذبه های گردشگری این منطقه باشد که برای محافظت از قسمت مرکزی این شهر در زمان اشکانیان ساخته شده است. این دژ که معماری زیبا و بی نظیری دارد درواقع می تواند نشان دهنده ی اهمیت این شهر در دوره های اشکانیان و ساسانیان باشد.

دژ رشکان ری| اجاره خونه

بنابراین در این نوشتار از مجله اجاره خونه، سامانه اجاره سوئیت در تهران و راهنمای جامع تهرانگردی با ما همراه باشید تا شما را با دژ رشکان که در این منطقه قرار دارد آشنا کرده و ویژگی های آن را برای شما بازگو نماییم.

معرفی:

نام رشکان درواقع از نام ارشک که بنیانگذار سلسله ی اشکانیان بوده است، گرفته اند. دژ رشکان که از ساروج و لاشه سنگ در زمان اشکانیان و ساسانیان ساخته شده است، تا دوره ی قاجار قسمت های اصلی آن سالم بوده و حتی در سدوره ی پهلوی نیز از جمله املاک ملی به شمار می رفت اما در سال های 84 تا 86 این دژ زیبا را از میان تل خاک و زباله های شهری بیرون کشیدند و متاسفانه امروزه تنها بقایای کمی از این دژ 2300 ساله بر جای مانده است. همچنین لازم به ذکر است که این اثر باستانی حتی پیش از یافت شدن ان در سال های 84 تا 86 ، در فهرست آثار ملی ایران به عنوان مرکز آل بویه ثبت شده است.
مطالعات باستان شناسی بر روی این دژ نشان داده اند که در گوشه ی غربی آن، قسمتی با ارتفاع 11 متر با جنس ساروج و سنگ و نیز در بخش شرقی، برجی نیم دایره ای شکل وجود داشته است. همچنین مشخص شده بر روی دیوار های قسمت غربی این دژ که به اواخر دوران ساسانیان تعلق داشته است، سوراخ هایی برای تیر و کمان تعبیه شده بوده است. کشف یک بنای بلند که گفته می شود به عنوان ساختمان نگهبانی از آن استفاده می شده است نیز از دیگر قسمت های این دژ بوده است.

دژ رشکان ری

تا به امروز 3 طبقه از این سازه کشف شده است و پلان اصلی این بنا که نشان دهنده ی معماری دوران اسلامی می باشد، به گونه ای بوده که راهرو ها، پلکان و … همه به شکلی زیبا و البته امن طراحی شده بوده اند.

شواهد نشان می دهند که دژ رشکان برای پادشاهان ساسانی و اشکانی با اهمیت بوده و در دوره اشکانی از آن به عنوان پایتخت بهاره استفاده می شده است. در این دژ سربازخانه، اسلحه هانه و کاخ هایی وجود داشته و در دوره ساسانیان نیز از آن برای اقامت و نیز برگزاری جشن ها و آیین های نوروز استفاده می شده است.

دژ رشکان تهران| اجاره خونه

همچنین لازم به ذکر است که این دژ به دلیل عدم استحکام کافی امروزه قابل بازدید نیست اما در در مسیر دژ امکاناتی همچون موارد زیر وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کرده و این دژ را از دور به تماشا بنشینید:

• آلاچیق هایی جهت استراحت مسافران

• سقفی جهت پوشش حفاظتی از دژ

• صندلی

• نمازخانه

• پلکان داربستی برای رسیدن به برج نگهبانی

چه آثاری در دژ رشکان یافت شده است؟

دژ رشکان نیز درست همانند دیگر سازه هایی که باستان شناسان کشف می کنند، علاوه بر بنا و سازه، اشیای متفاوتی نیز درون آن یافت شده است که امروزه برخی از آن ها از جمله وسایل جنگی پیدا شده، در موزه ایران باستان نگهداری می شوند.
از جمله دیگر آثار یافت شده در دژ رشکان عبارتند از:

• دو سکه که یکی متعلق به قرن اول يا دوم هجري شمسی و دیگری متعلق به دوران قبل از اسلام می باشد. ( این سکه ها در نزدیکی اتاق نگهبانی یافت شده اند)

• سفال ‌هاي مربوط به دوره اشکانيان، ساسانيان و دوره اسلامي

• خشت هایی به اشکال مربعی در ابعاد 50 و 30 سانتی متر

دژ رشکان کجاست؟

آدرس: شهرری – چهارراه خط آهن – رو به روی کارخانه گليسيرين سازی- بالای کوه باروت کوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *