مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

کنیسه حییم تهران

کنیسه حییم -مجل عبادت یهودیان کجاست|اجاره خونه

کنیسه حییم یا محل عبادت یهودیان تهران کجاست؟

کنیسه ها به عنوان مکانی مذهبی برا یهودیان بوده و محلی برای عبادت ایشان می باشد و مورد احترام پیروان آیین یهود است.

تا پیش از ساخت کنیسه حییم، تمامی کنیسه ها تنها در محله های سکونت یهودیان ساخته می شدند، تا اینکه در سال 1292 اولین کنیسه ی خارج از محله ی یهودیان به عنوان کنیسه حییم در خیابان سی تیر ساخته شد. اگر چه که کنیسه هایی با قدمت بیش از 200 سال را نیز می توان در محله ی عودلاجان یا محله ی یهودی نشین تهران پیدا نمود اما کنیسه حییم که ابتدایی ترین کنیسه شهری در تمام تاریخ ایران می باشد، توسط سلیمان حییم تدوینگر کتاب فرهنگ حییم بنا نهاده شده است.

کنیسه حییم |اجاره خونه

در این نوشتار از اجاره خونه  ارائه دهنده خدمات به سراغ یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر تهران یعنی کنیسه حییم رفته ایم تا آن را به شما عزیزان و همراهان همیشگی اجاره خونه معرفی نماییم.

سامانه اجاره سوئیت در تهران سالهاست که افتخار میزبانی مهمانان و مسافرانی را که به قصد کار و تفریح به شهر تهران سفر میکنند را داشته است  . شما عزیزان نیز می توانید برای اقامت روزانه و یا هفتگی و حتی ماهانه از امکانات و آپارتمان های مبله اجاره خونه در سراسر شهر تهران استفاده کنید.

معرفی کنیسه حییم:

کنیسه حییم که در نتیجه ی تحولات نظام مشروطه در خیابان سی تیر یا قوام السلطنه سابق ساخته شد، ابتدا در خارج از محله های یهودیان بود اما بعد ها به تدریج در کنار آن خانه های یهودیان ساخته شد و پس از جنگ جهانی دوم نیز پس از ورود لهستانی ها به ایران، در کنار این کنیسه، یک کنیسه مخصوص به لهستانی ها نیز ساخته شد. پس از خروج لهستانی ها، کنیسه لهستانی ها نیز که در همین خیابان قرار دارد، در اختیار یهودیان ایرانی قرار گرفت.

بر روی درب فلزی و آبی رنگ این کنیسه با خط عبری و فارسی نام آن نوشته شده است و بعد از گذر از درب این کنیسه، وارد حیاطی می شوید که درختانی بلند در آن سر بر افراشته اند. در میان حیاط، حوضی بزرگ و زیبا وجود دارد و بر روی درب ساختمان اصلی ورودی نیز جمله ای عارفانه با محتوای اینکه این محل دروازه ی رسیدن به خداوند است و تنها عادلان می توانند به آن داخل شوند به دو زبان فارسی و عبری حک شده است.

کنیسه حییم -مجل عبادت یهودیان|اجاره خونه

پس از ورود به سالن اصلی تالار مکعبی شکلی را در وسط بنا مشاهده می کنید که از جنس چوب بوده و محلی برای قرائت متون مذهبی می باشد. دور تا دور سالن نیز صندلی هایی چیده شده اند و بر روی دیوار ها تابلو هایی با زبان عبری قرار گرفته اند. لوستر های بزرگی که از سقف این مکان آویزان شده اند نیز برای بازدیدکنندگان جالب خواهد بود.

دور تا دور مکعب چوبی وسط بنا نیز شمع ها و شمعدان هایی وجود دارند که در هنگام نیایش و دعا، آن ها را روشن کرده و فضایی معنوی را به سالن می بخشند. در مراسمات مختلف، شمعدان هایی با تعداد شاخه های متفاوت را در این قسمت قرار می دهند و از ان ها برای روح بخشیدن به فضا استفاده می نمایند.

در قسمت پشتی این تالار مکعبی وسط، پرده ای قرمز رنگ وجود دارد و در قسمت بالایی آن نیز آینه کاری های زیبایی به چشم می خورد. در بالاتر از آینه کاری ها نیز نام خداوند با زبان عبری یعنی یهوه به وسیله ی نور آبی رنگ چراغ های نئونی خود نمایی می کند.

مسیر دسترسی به کنیسه حییم

آدرس:  تهران- خیابان سی تیر یا قوام السلطنه سابق- كوی سیمی- شماره ۱۲- کنیسه حییم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *