مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس کریمخان|اجاره خونه

معرفی کلیسای مقدس سرکیس :

کلیسای سرکیس مقدس، از معروف ترین جاذبه های گردشگری و کلیساهای ارمنیان  در شهر تهران است که در سال 1349 با هزینه ی “مارکار سرکیسیان” که خیری ارمنی بود ساخته شد. نمای سفید این بنا، آرامشی خاص داشته و قامت بلند آن صلابت و شکوه چشم نوازی را به چشم بینندگان هدیه می دهد.

این کلیسا جزو بزرگترین کلیساهای تهران  می باشد و به شکل صلیب ساخته شده است. کلیسا سرکیس ، نمای سفید خود را مدیون سنگ های مرمر سفیدی است که در دیوارهای خارجی آن استفاده شده است. سقف و دیوارهای داخلی با گچ پوشیده شده است. و به همین سبب، فضای درونی کلیسا، همخوانی جالبی را با نمای بیرونی آن دارد.

کلیسای سرکیس مقدس تهران:اجاره خونه

در این مقاله از مجله تهرانگردی اجاره خونه با ما همراه باشید تا با هم سری به کلیسای سرکیس مقدس بزنیم و به بررسی بخش های مختلف این کلیسا بپردازیم.

معرفی کلیسا:

قبل از ساخت این کلیسا، مقر خلیفه گری ارامنه ی تهران در کلیسای دیگری به نام مریم مقدس بود. اما بعد از اتمام ساخت این کلیسا به این مکان انتقال یافت.

خلیفه گری ارامنه ی تهران، یک مرجع دینی بوده که مسئولیت اداره ی امور ارمنی های شمال کشور و ارمنی های تهران را بر عهده داشته و در زمینه ی اداره ی امور مدارس، گورستان ها، کلیساها و رسیدگی به زندگی اجتماعی و فرهنگی ارامنه ی تهران فعالیت می کند.

بخش های مختلف کلیسای سرکیس مقدس عبارتند از:

  • گنبد
  • ورودی کلیسا
  • ناقوسخانه ها
  • محراب و امانت خانه ها
  • فضای صحن
  • یادمان نسل کشی ارمنیان

گنبد:

کلیسای سرکیس به شکل تک ناوی بنا شده است. این گونه بناها عرض زیادی نمی توانند داشته باشند. چرا که نمی توانند وزن سقف را تحمل نمایند. این کلیسا، هم بزرگ بوده و هم گنبدی بر فرازش دارد. طراح کلیسا، ستون هایی را که در کلیساهای گنبددار وجود داشته را به داخل این دیوارها برده و طرح جدیدی را در پیاده سازی گنبد به روی ساختمان به کار گرفته است.

ورودی کلیسا:

ورودی های کلیسا در دیوار غربی آن بنا شده است. یک ورودی بزرگتر و اصلی در وسط داشته و دو ورودی کوچک نیز در دو سمت جنوب و شمال آن قرار دارد. برای وارد شدن به کلیسا از ورودی اصلی آن می گذریم که معماری آن به سبک کلیساهای قرون چهارم و پنجم است.

سپس به راهرویی که به پهنای محراب آن است وارد می شویم و در بالای آن بالکنی مشاهده می شود که از آن برای اجرای سرودها و شعرهای روحانی گروه کر استفاده می شود.

ناقوسخانه ها:

این کلیسای مقدس دو ناقوسخانه داشته که یکی در بالای ورودی ساختمان و دیگری در راهروی ورودی غربی آن قرار دارد. محل ناقوسخانه ها الهام گرفته از ناقوسخانه های کلیسای شهر ایروان است.

کلیسای سرکیس کریم خان|اجاره خونه

محراب و امانت خانه ها:

محراب این کلیسا به شکل نیم دایره ای بوده و دیوارهای بالا و دو سمت محراب با نقاشی های دیواری تزیین شده است. موضوعات این نقاشی ها از کتاب ادمان آیوازیان گرفته شده است.

فضای صحن:

سقف این کلیسا ارتفاع زیادی داشته و در زیر گنبد آن ستونی وجود ندارد. همین امر باعث شده تا یک فضای بسیار وسیع در صحن کلیسا ایجاد گردد.

کلیسای سرکیس تهران|اجاره خونه

یادمان نسل کشی ارمنیان:

در این کلیسا، یادمان نسل کشی ارمنیان طراحی خاصی داشته و نشانه های مختلفی را در خود جا داده است. طرحی مرکب از سه سنگ، نمادی از باور دینی ارامنه بوده که ملتی برای حفظش به قتله گاه رفته اند.

کلیسای سرکیس مقدس کجاست؟

آدرس: تهران- خیابان کریم خان- خیابان نجات اللهی

مسیر دسترسی به کلیسای سرکیس با مترو : در مسیر خط یک مترو (تجریش – کهریزک ) در ایستگاه هفت تیر از قطار پیاده شوید و به سمت خیابان کریم خان و خیابان نجات اللهی حرکت کنید.

تلفن: 88901634-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *