مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات شوش- اجاره آپارتمان مبله

کاروانسرای خانات میدان شوش

در دل شهر مدرنیته تهران با وجود برج های مرتفع ، پارک ها و تفریحات جدید و مدرنی که به وجود آمده است ، آثار باقی مانده از تهران قدیم و بویژه دوران رشد و آبادانی تهران که مربوط به دوران قاجار است همچنان جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری و تهرانگردی دارد . کاروانسرای خانات یک نمونه از آثار ارزشمند تهران قدیم در یکی از محله های قدیمی تهران می باشد که مکانی بسیار دلنشین برای گذراندن اوقات فراغت می باشد.

کاروانسرای خانات میدان شوش-اجاره خونه

کارورانسرای خانات تهران با عمری نزدیک به بیش از یک قرن در دوران ناصرالدین شاه و در دل شهر تهران ساخته شد.

دلیل ایجاد کاروانسراها در دوران قاجار و دوران پیش از آن کمک به رونق و آبادانی شهرها بود. بد نیست بدانید بیشترین تعداد کاروانسراها در ایران مربوط به دوران صفوی و حکومت شاه عباس یکم است که مرمت کاروانسراهای قدیمی و گسترش کاروانسراها را دلیلی بر رونق گرفتن و احیای جاده ابریشم می دانست.

در شهر تهران نیز به دلیل اینکه در مسیر تقاطع محورهای قزوین ، قم، مازندران ،گیلان و خراسان قرار داشت تعدادی کاروانسرا از جمله کاروانسرای خانات ساخته شد.

معرفی کاروانسرای خانات شوش :

از تاریخ دقیق ساخت کاروانسرا اطلاعی وجود ندارد اما با توجه به مدارک موجود همچون نقشه ی به جا مانده از تهران که مربوط به سال 1270 است و کاروانسرا در آن نقشه دیده می شود ، همچنین معماری عمارت کاروانسرا که شبیه به معماری های اواخر دوره ناصرالدین شاه است تخمین زده می شود عمر کاروانسرا بیش از یک قرن و حدود 180 سال باشد.

در آن دوران کاروانسرا در کنار جاده ی برون شهری تهران یعنی جاده حضرت عبدالعظیم بنا شده بود اما امروز می بینیم که با گسترش شهر تهران و افزایش ساخت و ساز در محدوده اطراف عمارت کاروانسرا ، کاروانسرا در بافت مرکزی شهر تهران قرار دارد. اراضی اطراف کاروانسرا در دوران قاجار متعلق به امین‌السلطان بود و در سال 1289 شمسی از موسی خان امین‌الملک به سید علی اردهالی و سپس به سید جعفر اردهالی و در نهایت به محمد اردهالی رسید.

مرمت و بازسازی كاروانسرا با پیشنهاد خانواده اردهالی كه مدیریت آن مجموعه را بر عهده دارد ، تحت حمایت شهرداری منطقه 12 و سازمان میراث فرهنگی در اواخر خرداد 1382 آغاز و در اسفند 1387 به انجام رسید.

این کاروانسرا در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و امروزه از این مکان به عنوان بورس خشکبار تهران استفاده می شود.

کاروانسرای خانات- اجاره خونه|آپارتمان مبله

با اجاره خونه ارائه دهنده خدمات اجاره آپارتمان مبله روزانه در تهران  همراه باشید با ادامه مقاله در رابطه با کاروانسرای قدیمی خانات .

معماری بنا :

کاروانسرای خانات در زمینی به وسعت حدود 10 هزار متر مربع ساخته شده است . محوطه ی این بنا چهار گوش است و در صحن بنای خانات حدود 52 واحد حجره قرار دارد . گفته می شود دلیل انتخاب نام خانات برای این کاروانسرا نیز وجود حجره های بسیار در این کاروانسرا می باشد . خان به معنی حجره و خانات به معنی حجره ها است.

کارونسرای خانات|اجاره خونه

معماری این کاروانسرا به شکل آجر کاری است و دارای دو بخش حیاط و راهروی ورودی می باشد.

کاروانسرای خانات کجاست ؟

آدرس : شمال میدان شوش- جنوب چهار راه مولوی- میدان امین السلطان- خیابان صاحب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *