مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

کاخ فرح آباد تهران- قصر فیروزه

کاخ فرح آباد تهران- قصر فیروزه |اجاره خونه

تهران از جمله شهرهایی است که گردشگران خارجی و داخلی زیادی را به سوی خود جذب کرده است. به طوری که اگر برای گردش در تهران 10 روز هم وقت بگذارید باز هم کافی نیست. چرا  که مکان های دیدنی شهر تهران بسیار زیاد است؛ از این رو تیم اجاره خونه، سامانه اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت در تهران همواره کوشیده است با معرفی جاذبه های گردشگری پایتخت در قالب مجله تهرانگردی برای رفاه حال مسافرانش و بهره مندی مفید مسافران از تمام لحظات حضورشان در شهر تهران کمکی کرده باشد. امروز نیز تیم اجاره خونه به کاخ فرح آباد یکی از این مکان های جالب و زیبای تهران سر زده است تا شما را با این مکان آشنا سازد.

کاخ فرح آباد در سال 1281 به دستور مظفرالدین شاه، روی دوشان تپه بنا شد. پروسه ی ساخت این کاخ حدود 2 سال طول کشید.

عمارت کلاه فرنگی فرح آباد(قصر فیروه)

معماری کاخ فرح آباد

در زمان پهلوی به کاخ فرح آباد، قصر فیروزه هم می گفتند. معماری این بنای تاریخی، مطابق سبک معماری اروپایی بوده و شکل آن با الهام گرفتن از طرح  قصر تروکادرو پاریس به صورت نیم دایره با گنبد فیروزه ای رنگ و ایوان های روباز ساخته شده است.

در هنگام ساخت این بنای زیبا، قرینه سازی رعایت نشده است و سازندگان بیشترین توجه خودشان را به بخش شرقی آن داشته اند. تا جایی که می توان به راحتی اختلافات فاحش این دو بخش را از لحاظ جذابیت بنا درک نمود.

محوطه های مختلف کاخ فرح آباد

کاخ فرح آباد از سه محوطه تشکیل شده است. یک محوطه برای سکونت مستخدمان کاخ، محوطه ی دوم به عنوان باغ و سومین محوطه به عنوان استخر و باغ بزرگی در نظر گرفته شده است.

در زمان حکومت محمد علی شاه توجه زیادی به این کاخ نشد به همین علت، در دوره ی او این کاخ از رونق افتاد. در دوره ی سلطنتی احمد شاه، دوباره رونق گذشته ی خویش را باز یافت و بخش اندرونی نیز به آن اضافه گردید.

در زمان پهلوی هم، رضا شاه به این کاخ اهمیت چندانی نداد ولی در دوره محمد شاه این کاخ بازسازی و مرمت شد و در اطراف آن خانه های ویلایی ساخته شد.

سرنوشت عمارت کلاه فرنگی فرح آباد پس از انقلاب:

کاخ فرح آباد در بیستم بهمن سال  55 به عنوان اثری ملی به ثبت رسید. بعد از انقلاب هم مالکیت آن را سپاه پاسداران بر عهده گرفت تا از این منطقه به عنوان منطقه ای استراتژیکی و نظامی استفاده نمایند. بعد از چند سال هم کاخ فرح آباد به موزه ی نیروی دریایی سپاه تبدیل شد. گفتنی است بازدید از این کاخ برای همه امکان پذیر نبوده و افراد پیش از بازدید بایستی هماهنگی های لازم و ضروری را به انجام برسانند.

کاخ فرح آباد ظاهر زیبا و فریبنده ای داشته و هر گوشه ی آن ارزش دیدن و بازدید را دارد. امروزه اثری از پادشاهان و تخت و تاجشان وجود ندارد و تنها چیزی که از آن ها باقی مانده نام نیک و بد است. این آثار هنری بی نظیر بار دیگر ما را به تفکر در زندگی بشر وا داشته و این یکی از مهم ترین مزیت های بازدید از این بنای باستانی و تاریخی است. سعی نمایید در هنگام بازدید، همه ی تجربیاتتان را با عکسبرداری یا نوشتن در دفتر خاطرات ثبت نمایید تا در ذهن شما تا ابد به یاد گار باقی بماند.

 کاخ فرح آباد – قصر فیروزه کجاست؟

آدرس: تهران، بزرگراه عباس دوران، انتهای خیابان پیروزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *