مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

کاخ صاحبقرانیه تهران

کاخ صاحبقرانیه تهران کجاست|اجاره خونه

صاحبقرانیه نام کاخی در شمال تهران است. این کاخ در باغ نیاوران قرار داشته، باغی که در آن درختان سرو خودنمایی می کند.

در این باغ چندین سازه مهم که یکی از آن ها کاخ صاحبقرانیه و دیگری کوشک احمد شاهی است قرار دارد.

کاخ صاحبقرانیه یکی از مهم ترین مناطق گردشگری شهر تهران به حساب می آید. طوری که هر ساله گردشگران زیادی از آنجا دیدن می کنند. در این نوشتار از سایت اجاره خونه مرجع معتبر اجاره سوئیت مبله در تهران قصد داریم در رابطه با کاخ صاحبقرانیه صحبت نموده و ویژگی های این کاخ زیبا را برای علاقه مندان برشمریم.

کاخ صاحبقرانیه |اجاره خونه

معماری کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه در دوران قاجاریه و به دستور شاه قاجار (ناصرالدین شاه) بنا شد. در آن زمان ناصرالدین شاه فرمان داد تا این کاخ را در یک منطقه خوش آب و هوا بنا نمایند. بعد از اتمام ساخت، کاخ صاحبقرانیه به عنوان کاخ ییلاقی شاه در نظر گرفته شد.

ناصرالدین شاه این کاخ را از بقیه ی کاخ های خود بیشتر دوست می داشت. چرا که از تمام کاخ هایش زیباتر و چشم نواز تر بود. تا جایی که این کاخ هنوز هم بعد از گذشت سال ها مثل کاخ های افسانه ای به نظر می آید.

ساختمان این کاخ سفید و شیروانی آن سبز رنگ است. درون این کاخ، المان هایی مانند آینه کاری استفاده شده و هنرمندان زبردستی نیز گچبری های آن را ساخته اند. البته هیچ کس به طور دقیق نمی داند که معمار این عمارت زیبا چه فردی بوده است.

فضای روبروی کاخ، مثل میدانی زیبا ساخته شده است. درختان افرا، زبان گنجشک، بلوط، سپیدار، توت مجنون، گردو، درختان آلو و فیکوس جنگلی کاخ صاحبقرانیه را احاطه کرده اند.

تماشای این کاخ زیبا لذت عجیبی داشته و شکوه معماری از نمای بیرونی آن نیز قابل لمس است.

کاخ صاحبقرانیه تهران|اجاره خونه

کاخ صاحبقرانیه |اجاره خونه- اجاره آپارتمان مبله در تهران

وجه تسمیه کاخ صاحبقرانیه

در زمان های قدیم هر سی سال را یک قرن به حساب می آوردند. دلیل نامگذاری این کاخ به صاحبقرانیه این بود که در 31 امین سال سلطنتی شاه تاسیس شده بود و ناصرالدین شاه قاجار به افتخار آن را صاحبقران نامید. البته بعدها به کاخ صاحبقرانیه تغییر نام پیدا کرد.

بخش های مختلف کاخ صاحبقرانیه

این کاخ بخش های مختلفی دارد که در همه قسمت های آن تابلوهای بزرگی دیده می شود. روی برخی تابلوها تصویری از ناصرالدین شاه، برخی دیگر تصویری از شاهان قاجار و روی برخی دیگر تصویری از منظره های زیبا مثل کوه های شمیرانات دیده می شود.

می توان گفت یکی از زیباترین قسمت های کاخ، تالار آیینه است که به آن تالار جهان نما نیز اطلاق می گردد. تالار آینه بسیار بزرگ و باشکوه و تزیینات آینه کاری آن بسیار دیدنی می باشد.

در زمان ناصر الدین شاه، از تالار آینه برای دیدارهای رسمی و ضیافت ها استفاده می شده، تا جایی که برخی اتفاقات مهم تاریخی در آن رقم خورده است. از جمله این اتفاقات می توان به امضاء فرمان مشروطیت به وسیله ی مظفرالدین شاه اشاره کرد.

آثار نفیس کاخ صاحبقرانیه

در کاخ صاحبقرانیه، آثار نفیس زیادی وجود دارد. آثاری مثل مبل های گران، فرش های نفیس، لوسترهای بسیار زیبا، چندین سپر طلاکوب، اسطرلاب و انواع گلدان های نفیس از کشور ژاپن، فرانسه، چین و آلمان اشاره کرد.

 کاخ صاحبقرانیه کجاست؟

آدرس و مسیر دسترسی : تهران- میدان شهید باهنر- مجموعه ی تاریخی نیاوران

ساعت بازدید: همه روزه صبح ها از ساعت 9 الی 5 بعداز ظهر است. گفتنی است کاخ صاحبقرانیه در ایام سوگواری، تعطیل می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *