مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

کاخ سرخه حصار (عمارت یاقوت)

کاخ سرخه حصار - عمارت یاقوت

کاخ سرخه حصار که عمارت قصر یاقوت یا کاخ یاقوت نیز گفته می شود یکی از جاذبه های گردشگری بسیار مهم و از معروف ترین آثار تاریخی شهر تهران می باشد. کاخ یاقوت در شرق تهران ، منطقه سرخه حصار و در موحطه بیمارستان شهید لواسانی واقع شده است و همه روزه بسیاری از گردشگران و علاقمندان به تهرانگردی را جذب خود می کند. با اجاره خونه ، بزرگترین مرجع اجاره خانه روزانه در تهران همراه باشید تا بیشتر با این اثر بی نظیر تاریخی آشنا شویم.

تاریخچه کاخ سرخه حصار :

کاخ سرخه حصار در سال 1262 شمسی ، مصادف با سی نهمین سالگرد پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد. هزینه ساخت قصر یاقوت حدود 15 هزار تومان شد.

کاخ سرخه حصار - عمارت قصر یاقوت

در همان دوران قاجار ، کاخ سرخه حصار دچار حریق شد ، اما پس از مدتی دوباره بازسازی شد.در سال 1336 باغ عمارت یاقوت و تاسیسات همراه با آن با تصویب مجلس شورای ملی به سازمان بیمه اجتماعی واگذار شد و بعد از مدتی به بیمارستان ریوی تبدیل شد. در سال های بعدی بخش های روانی و جراحی نیز به این بیمارستان اضافه شد . این بیمارستان که امروز ، بیمارستان و مرکز فوق تخصصی قلب دکتر لواسانی نام دارد، در سال 1355 به بیمارستان عمومی تبدیل شد.

در تاریخ 1مهر 1382 این اثر تاریخی به ثبت ملی رسید و در سال 1387 عملیات بازسازی عمارت یاقوت شروع شدکه تا سال 1389 این عملیات به طول انجامید.

معماری کاخ سرخه حصار :

ساختمان کاخ سرخه حصار یا عمارت یاقوت اولین بنای تاریخی در ایران است که هیچ اثری از معماری اصیل ایرانی در آن یافت نمی شود.

عمارت قصر یاقوت - کاخ سرخه حصار

نمونه ای آشکار از معماری اروپایی کاخ یاقوت ، ایوان بالای در ورودی است که در معماری اروپایی جهت معرفی اشخاص مهم و برای ابراز احساسات به مردم استفاده می شد. عمارت قصر یاقوت متشکل از حرم خانه سلطنتی و بخش های بیرونی قصر بود. عمارت یاقوت در کل دو عمارت بود که در مجموع 200 اتاق را شامل می شدند. این 2عمارت کوشک بیرونی و حرم خانه نام داشتند.

کاخ سرخه حصار- عمارت یاقوت کجاست :

آدرس : تهران ، سرخه حصار ، انتهای اتوبان شهید ، اول جاره آبعلی

از دیدنی های اطراف این کاخ به پارک ملی حجیر و سرخه حصار می توان اشاره کرد که گردش در این پارک ملی لذت سفر به منطقه سرخه حصار را دو چندان می کند. اگر شما نیز از سفر به این منطقه تجربه و خاطره ای دارید خوشحال می شویم با اجاره خونه و خوانندگان ما در میان بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *