مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

چشمه علی کجاست

چشمه علی در کجاست | اجاره خونه

تهرانگردی چشمه علی در شهر ری

چشمه علی یکی از نقاط گردشگر پذیر در شهر تهران است که هم از لحاظ تاریخی و هم تفریحی محلی بسیار مناسب برای گردش یک روزه در ایام تعطیل می باشد. مجموعه چشمه علی در منطقه 20 شهرداری تهران و شمال شهر ری واقع شده است. این چشمه که در گویش محلی چشملی نیز گفته می شود در ابتدا چشمه سورین نام داشت که با ورود اسلام به ایران نامش تغییر یافت.

چشمه علی از زیر کوهی سنگی خارج می شود که دیوار قدیمی شهر ری به نام باروی درست در بالای چشمه قرار دارد و کتیبه فتحعلی شاه قاجار نیز بر روی دیواره حک شده است. همین موضوع سبب تبدیل شدن این چشمه به یکی از نقاط تاریخی و باستانی شهر تهران و همچنین ساخت پارک و فضای سبز اطراف مجموعه سبب تبدیل شدن این مجموعه به یک مجموعه تفریحی گردشگری شده است. از دیگر جذابیت های این مجموعه کوچه های پلکانی پشت کوه سنگی می باشد .

چشمه علی تهران | اجاره سوئیت روزانه

اگر شما کاربران عزیز اجاره خونه تصمیم دارید به شهر تهران سفر کنید می توانید برای اقامت چند روزه و اجاره سوئیت روزانه ارزان در تهران از طریق سایت اجاره خونه اقدام فرمایید.

تاریخچه :

طی کاوش های انجام شده در تپه ی بالای چشمه توسط اریک اشمیت و تیمش در سال های 1313 تا 1315 خورشیدی آثار بسیاری از محوطه اطراف تپه کشف شد که نشانه هایی از دوران قبل از اسلام ، اشکانیان و قبل از تاریخ در آنها دیده می شد. با درگذشت اشمیت مطالعات او ناقص ماند و چون تنها او از رموز شماره گذاری آثار با خبر بود کسی موفق به مطالعه آن آثار نشد.

کتبه ی سنگی چشمه علی :

فتحعلی شاه قاجار پس از اتمام جنگ ایران و روس برای نشان دادن قدرت و اقتدار خود تصمیم گرفت به روش ایرانیان باستان نقش خود و فرزندانش را بر روی سنگی حکاکی نماید. به دلیل پیشینه ی 8 هزار ساله چشمه علی و قرار داشتن این چشمه در معرض دید عموم دستور داد تا نقش برجسته ی وی و 16 تن از پسرانش بر روی تپه سنگی چشمه علی حکاکی شود. این کتیبه سنگی قاجاری در نهم فروردین 1378 به ثبت ملی رسید.

چشمه علی و کتیبه ی فتحعلی شاه قاجار شهر ری

آب چشمه:

گفته می شود که آب چشمه از جاجرود و قیطریه تامین می شود و پس از گذر از راه های زیر زمینی به چشمه علی می رسد . چشمه علی از زیر صخره ای بزرگ خارج می شود و به سمت جنوب و جنوب شرق جریان پیدا می کند. در جریان شروع پروژه ساخت خط 6 مترو تهران و عبور از شریان های آبی ، آب چشمه از تابستان 95 بطور متناوب قطع می گردید و سر انجام در بهار 96 کاملا خشک گردید. مجریان پروژه مترو خط 6 قطع آب چشمه را به دلیل عملیات عمرانی و معدنی موقتی عنوان کردند .

در تابستان سال 97 آب دوباره در چشمه جریان پیدا کرد اما آب چشمه نسبت به سال های قبل بسار کمتر بود و مدتی بعد دوباره خشک شد . خبر خوش اینکه با توجه به بارندگی های زیاد از اول فروردین سال 98 ، امسال آب چشمه همچون گذشته افزایش یافته است .

چشمه علی | اجاره آپارتمان مبله در تهران

چشمه علی کجاست؟

آدرس : شهر ری ، خ شهید غیوری ، خ 22 بهمن ، چشمه علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *