مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

موزه ارتباطات (پست و مخابرات)

موزه ارتباطات (پست و مخابرات)| اجاره خونه

موزه ارتباطات (پست و مخابرات):

در قرن حاضر که تکنولوژی های پیشرفته و نوظهوری همچون گوشی های هوشمند، ارتباطات را سرعت بخشیده اند، شاید تماشای یک موزه که بتواند سیر تکاملی ابزار های مختلف نسل های متفاوت برای برقراری ارتباط را نشان دهد، بسیار جالب و هیجان انگیز باشد.

بنابراین در این نوشته از مجله تهرانگردی اجاره خانه در تهران به سراغ موزه ارتباطات تهران رفته ایم و قصد داریم تا این موزه را بهتر به شما معرفی نماییم.

موزه ارتباطات تهران| اجاره خونه

تاریخچه موزه ارتباطات:

تاریخچه ی موزه ارتباطات به سال 1307 هجری شمسی باز می گردد. در آن زمان صور اسرافیل و نظام الدین حکمت ( وزرای قدیم پست) این بنا را با مساحت حدود 15 هزار متر مربع در خیابان سپه (خیابان امام خمینی) تاسیس نمودند. طرح اولیه ایجاد این موزه با الهام از موزه های تخصصی قاره اروپا شکل گرفت و در تیر ماه همان سال یعنی سال 1307 کلنگ زنی بنا انجام شد و نهایتا در سال 1313 افتتاح گردید. طراح این ساختمان ایرانی- اروپایی شخصی به نام نیکلای مارکوف گرجستانی و مهندس اگال که از ارامنه ی عزیز ایران بود انجام شد. همچنین معمار موزه ارتباطات یا سازنده ی بنا نیز مهندس مظلومیان از معماران شهرداری آن زمان تهران بود.

بعد از وقفه ی 20 ساله در سال 1363 این موزه با نام موزه پست در زیر بنای 6000 متر مربع آغاز به فعالیت نمود و در سال 1374 نام آن به موزه پست و تلگراف و تلفن تغییر پیدا نمود. در سال 1378 نیز دوباره نام این موزه به نام موزه پست و مخابرات تغییر یافت. امروزه نیز بنای این موزه متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد.

موزه ارتباطات تهران

آشنایی با موزه ارتباطات (موزه پست و مخابرات):

این موزه 3 ورودی دارد که امروزه تنها ورودی جنوبی در حال فعالیت است. ساختمان این موزه دارای 2 طبقه به همراه یک زیرزمین می باشد که 8 غرفه در آن دایر شده است.

غرفه های موجود در موزه پست و مخابرات به شرح زیر می باشد:

غرفه‌ی تشریفات و وزرا: این غرفه در طبقه اول است و تصاویری از 72 وزیر ارتباطات ایران را به نمایش گذاشته است.

سالن تمبرهای داخلی: در این سالن شما می توانید انواع تمبرهای دوران های مختلف تاریخ ایران از قاجاریه گرفته تا

پهلوی و جمهوری اسلامی ایران را مشاهده کنید. در این سالن، ویترین‌هایی به کلیشه شخص ادیسون و کلیشه‌ تمبر احمد شاه قاجار اختصاص یافته است و همچنین ماکت یک پستچی متعلق به دوران قاجار و نمادی از یک کوچه پست را نیز مشاهده خواهید کرد.

غرفه‌ اشیا پستی: این غرفه نیز در طبقه اول بوده و در آن انواع صندوق‌ های پستی متعلق به دوران پهلوی و دیگر کشورهای مختلف را مشاهده می کنید. همچنین دستگاه‌ های باطل نمودن تمبر اولیه دستی و حتی برقی، مهر های استفاده شده در دفاتر پستی خارج از کشور، انواع ترازو های قدیمی استفاده شده در پست، نمونه ای از لباس‌های رسمی کارکنان شرکت پست در کشور های مختلف، انواع مهر های دستی، وسایل و پاکت‌ های پستی قدیمی، مهر امروز جمهوری اسلامی، انواع حکم ‌های دولتی، و نمونه‌ های ارسال مرسوله‌ های پستی نیز به زیبایی به نمایش گذاشته شده اند.

سالن مرکزی یا غرفه‌ راه ابریشم: در این غرفه شما می توانید انواع وسایل ارتباطی قدیمی و نیز روش ‌های انتقال و جا به جایی محموله‌ های پستی همچون ارابه، ماشین سه چرخ ویا هواپیما را مشاهده کنید. به علاوه در این غرفه، مجسمه ‌هایی از پستچی‌ های زمان قاجار، نقشه‌ ای از راه‌ های ارتباطی و پستی و وسایل و هدایایی از سایر کشورها، دولت‌ها و اشخاص به نمایش در آمده است.

غرفه بعدی در راهروی طبقه‌ اول است که در آن می توانید عکس‌ هایی از کارکنان و کارمندان شرکت پست قدیم، پستچی ‌های زمان های گذشته و وسایل اهدایی اشخاص را مشاهده کنید. نیز هستید.

غرفه یا سالن تمبر بین الملل: در این غرفه تمبر های منتشر شده‌ متعلق به ۱۳۰ کشور جهان را در آن نگهداری می کنند. همچنین ویترین‌ هایی در این غرفه وجود دارد که در آن پاکت ‌های مهر شده ای اهدایی از شخصیت‌ های معتبر به همراه تمبر و پاکت نامه ‌های قدیمی ارسالی از کشور های مختلف را دارا می باشد.

غرفه‌ی مخابرات شماره یک: در این غرفه وسایل ارتباطی از مورس گرفته تا تلگراف، فاکس، ماهواره‌ زهره و … نگهداری می شود و همچنین در آن ویترینی وجود دارد که دست خط امام خمینی (ره) متعلق به سال ۱۳۴۱ برای ثبت تلفن منزل شان در شهر قم می باشد که به اداره‌ی تلفن داده اند،نگهداری می‌شود.

 غرفه‌ی مخابرات شماره دو: در این غرفه نیز می توانید سیر تکاملی ارتباطات را که از دستگاه‌ های تلفن مغناطیسی یا همان ۱۰۰ شماره‌ ای قدیمی تا دستگاه‌ های گیرنده و فرستنده و انواع تلفن های بی سیم امروزی و حتی میز سوئیچ برد و دستگاه‌ هایی از این قبیل را دارا می باشد.

در طبقه اول این موزه ارتباطات (پست و مخابرات قدیم) قسمت اداری، کتابخانه و فروشگاه نیز دایر می باشد و در طبقه‌ی دوم بنا نیز همچنین واحد اداری و یک سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۰۰ نفر احداث شده است. حیاط این مجموعه نیز برای برگزاری مراسم و نمایشگاه های مختلف مربوط به پست و مخابرات استفاده شده و همچنین چای خانه ای نیز در این مجموعه برای بازدیدکنندگان قابل استفاده می باشد.

موزه پست تهران کجاست؟

آدرس: تهران- خیابان امام خمینی- سر در باغ ملی‌- موزه پست و مخابرات

تلفن تماس: 66725376

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *