مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

مرقد امام

مرقد امام خمینی(حرم امام خمینی)|اجاره خونه

مرقد امام یا حرم امام خمینی

مرقد امام که همان حرم و بارگاه یا آرامگاه امام خمینی می باشد، درواقع محل دفن بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بوده که در بهشت زهرای تهران واقع شده است. این حرم که به لحاظ معماری و دیگر فاکتور ها یکی از ارزشمندترین آرامگاه های جهان به شمار می رود، در دل پایتخت ایران خودنمایی می کند.

بنابراین چنانچه قصد دارید تا توضیحات بیشتری را درخصوص این حرم و بارگاه بدانید، در این نوشته از مجله تهرانگردی سایت اجاره آپارتمان مبله در تهران از اجاره خونه با ما همراه باشید.

آشنایی با مجموعه مرقد امام:

بخش اصلی مقبره ی این آرامگاه اگر چه تا به امروز چندین بار تغییر شکل یافته است اما طراح اصلی آن فردی به نام پرویز موید عهد می باشد که در دانشگاه های بوزار و سوربن فرانسه تحصیل کرده بوده است. همچنین پرویز موید عهد از دانشکده سلطنتی انگلستان نشان دکترای معماری را دریافت کرده بوده است.

وسعت حرم امام خمینی چیزی حدود 600 هزار متر مربع می باشد که تنها اسکلت های فولادی گنبد این حرم، وزنی معادل 340 تن را به خود اختصاص داده اند.

برای ساخت این حرم و بارگاه از تناسبات عددی جالبی استفاده شده است که دانستن آن ها خالی از لطف نبوده و شاید برای شما هم جالب باشد. به طور مثال این حرم 5 گنبد دارد که به نشانه ی 5 تن آل عبا می باد. همچنین ارتفاع گنبد طلایی این بارگاه 68 متر می باشد که نشان دهنده ی سال فوت حضرت امام یعنی 1368 هجری خورشیدی می باشد.

در اطراف این حرم چهار مناره وجود دارد که مجموع ارتفاع های ان ها 91 متر می باشد و نشان دهنده ی طول عمر حضرت امام خمینی رحمه الله علیه بوده است. علاوه بر این ها، ارتفاع ستون های داخلی این حرم، 42 متر می باشد که نشانگر سال شروع نهضت امام خمینی و آغاز راه انقلاب اسلامی ایران می باشد.

مرقد امام خمینی امروزه علاوه بر آن که به عنوان یک مکان زیارتی شناخته می شود، به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران نیز نام برده می شود که باعث شده این محل همه روزه میزبان گردشگران و علاقمندان به تاریخ معاصر ایران باشد.

در سال های پس از رحلت ایشان، علاوه بر امام خمینی دیگر اعضا خانواده ی او نیز در این حرم دفن شده اند که از جمله آن ها می توان افراد زیر را نام برد:

  • احمد خمینی( پسر امام)
  • خدیجه ثقفی( همسر امام)
  • محمود بروجردی( داماد امام)

همچنین شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز در این مکان تدفین شده و به خاک سپرده شده است.

سایر قسمت های حرم امام خمینی

  • پارکینگ
  • هتل ۵ ستاره
  • زائرسرا 
  • شهربازی تهران
  • شهرک سلامت
  • شهر آفتاب
  • فروشگاه های زنجیره ای

علاوه بر امکانات یاد شده در این مکان فضای سبز، محلی برای برپایی چادر مسافرتی، سرویس بهداشتی و حمام و نیز وسایل بازی کودکان وجود دارد تا مسافران این حرم بتوانند در این محل اتراق کرده و از رفاه نسبی برخوردار باشند.

همچنین موزه و بیمارستانی نیز در نزدیکی این حرم در حال احداث است که بخش های عمده ای از بیمارستان آن راه اندازی شده است اما بخش هایی از آن همچنان در حال ساخت و ساز می باشد.

حرم امام خمینی کجاست؟

آدرس: تهران- کیلومتر 6 بزرگراه خلیج‌فارس یا (آزادراه تهران – قم)- حرم امام خمینی یا مرقد امام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *