مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

مدرسه دارالفنون

مدرسه دارالفنون تهران| اجاره خونه|آپارتمان مبله

معرفی مدرسه دارالفنون تهران :

در ادامه معرفی آثار تاریخی جا مانده از تهران قدیم ، امروز به سراغ یکی از مراکز علمی و فرهنگی مربوط به دوران قاجار به نام مدرسه دارالفنون رفته ایم که توسط میرزا تقی‌خان امیرکبیر، صدر اعظم ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار تاسیس شد.

میرزا تقی خان امیر کبیر در زمان صدراتش خدمات زیادی به کشور ارائه داد که از مهم ترین آن ها می توان به انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه، تاسیس مدرسه دارالفنون و همچنین رسیدگی به اموری مانند رشوه خواری ، سرو سامان دادن به وضع مالیه و… اشاره کرد. دارالفنون چند روز پس از قتل امیر کبیر و با حضور صدر اعظم جدید «آقاخان نوری» افتتاح شد . به دلیل اینکه امیر کبیر دل خوشی از روسیه و انگلیس نداشت بیشتر معلم ها از فرانسه، اتریش و آلمان استخدام شدند و مدرسه کار خود را با 30 دانش آموز آغاز کرد.

از جمله استادان برجسته ای که در این مدرسه تدریس کردند می توان به دکتر ادوارد ژاکوب پولاک نخستین پزشک و جراح پزشکی نوین ، کاپیتان زاتی مهندس نظام هندسه ، کرشیش استاد توپخانه، جغرافیا و تاریخ و همچنین چارنوتا استاد معدن‌شناسی اشاره کرد.

هدف از تاسیس مدرسه دارالفنون:

هدف اصلی امیر کبیر از احداث این مدرسه و خدمات دیگر افزایش آگاهی مردم و ارتقای سطح علم و دانش بود.
امیر کبیر معتقد بود که دلیل اصلی شکست ایران از روسیه در جنگ ایران و روس کم بودن اطلاعات ایران از دانش روز بود. به همین دلیل در سفری که در سال 1244 هجری قمری به روسیه داشت از مدارس و آموزشگاه های جدید روسیه دیدن کرد و در بازگشت تصمیم به احداث مدرسه ای گرفت که در آن علوم جدید آموزش داده شود.

با اجاره خونه ارائه دهنده خدمات اجاره سوئیت و اجاره آپارتمان مبله در تهران همراه باشید با ادامه معرفی مدرسه دارالفنون.

اجاره سوئیت روزانه ارزان در تهران-اجاه خونه

آشنایی با تاریخچه و معماری درالفنون :

این مدرسه با مهندسی میرزا رضا مهندس باشی در بخش مرکزی تهران و خیابان ناصرخسرو ساخته شد. درب ورودی این مدرسه در ابتدای تاسیس در خیابان الماسیه قرار داشت که بعد از مدتی به خیابان ناصری یا همان ناصرخسرو منتقل شد.

این مدرسه دارای هفت شعبه بود که در آن مجموعه علوم پزشکی و مهندسی به دانش آموزان آموزش داده می شد. دارالفنون دارای 50 اتاق یا کلاس بود که همه اتاق ها دارای مساحت 16 متر مربع بودند و جلوی هر اتاق یک ایدان قرار داشت. دارالفنون دارای نقش ها و گچ بری های زیبایی بر روی دیوارهایش بود.

یکی از زیباترین قسمت ها در حیات این مدرسه حوض بزرگ و درختان میوه ای در اطراف آن است. آب این حوض آب آشامیدنی زلالی بود که از آب قنات آب شاه تامین می شد.

این مدرسه پس از 80 سال فعالیت در سال ۱۳۰۸ توسط میرزا یحیی خان اعتمادالدوله، وزیر وقت خراب شد و زیر نظر معمار روسی به نام نیکولاس مارکوف ساختمان کنونی بازسازی شد. در سال 1317 مدرسه طب و حقوق از دارالفنون جدا شد و دارالفنون حالت دبیرستان به خود پیدا کرد. این مدرسه تا سال 1357 به عنوان دبیرستان به کار خود ادامه داد اما پس از پیروزی انقلاب به مرکز تربیت معلم تبدیل شد. پس از مدتی نیز به مرکز آموزش ضمن خدمت آموزش‌ و پرورش تبدیل شد.

در سال 1368 دارالفنون به عنوان آثار ملی به ثبت رسید و از سال 1375 تا به امروز درب های این مجموعه بسته باقی مانده است تا شاید بنا بر قول مسئولان روزی به عنوان گنجینه آموزش‌ و پرورش شروع به کار کند.

مدرسه دارالفنون کجاست و نحوه دسترسی به آن:

آدرس : تهران – میدان امام خمینی – خیابان ناصر خسرو – مدرسه دارالفنون

دسترسی با مترو : برای رفتن به مدرسه دارالفنون بهترین وسیله استفاده از مترو است که در این صورت باید در ایستگاه امام خمینی از قطار پیاده شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *