مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

عمارت مستوفی الممالک

عمارت مستوفی الممالک|اجاره خونه

گشتی در عمارت مستوفی الممالک

کشور ایران به دلیل تاریخچه ی غنی معماری پر از خانه های تاریخی با معماری و بافت سنتی می باشد که فرهنگ و هنر اصیل ایرانیان را از سالیان دور به نمایش گذاشته و تاریخ را زنده نگه می دارند. این میراث گران بها که یادگار پیشینیان هستند امروزه باید به درستی حفظ و نگه داری شده و مرمت گردند و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسند اما متاسفانه گاهی با بی مهری ها و بی توجهی هایی از سمت مسئولین و مردم مواجه شده و به فراموشی سپرده می شوند.

خانه مستوفی الممالک|اجاره خونه

در این نوشتار از مجله تهرانگردی اجاره خونه قصد داریم تا با هم گشتی در عمارت مستوفی الممالک بزنیم و ویژگی ها و زیبایی های این خانه تاریخی را با هم برررسی کنیم.

تاریخچه خانه مستوفی الممالک:

این عمارت که اولین کابینه ی مشروطیت در این خانه تشکیل شد، به عنوان خانه سیاسی تهران شناخته شده است. خانه مستوفی که گاهی نیز خانه دولت مردان دوران های مختلف بوده سهم بزرگی از تاریخ ایران را در دل خود جای داده است.

این خانه تاریخی با قدمتی بالغ بر 125 سال، در سال ۱۳۱۱ هجری قمری ساخته شده و متعلق به دوران قاجار است و به دلیل آن که مدتی یکی از اعضای کابینه ی مشروطیت به نام مستوفی الممالک در آن زندگی می کرده، با همین نام بر جای مانده است. مستوفی الممالک با نام اصلی میرزا حسن مستوفی الممالک که از چهره های برجسته ی تاریخ معاصر ایران زمین می باشد در زمان حکومت ناصر الدین شاه قاجار، صدر اعظم بود و بعد ها در دوران قاجار نیز  یک سال نخست وزیر بود و در زمره ی مردان دولت به شمار می رفت و مورد اعتماد رضا شاه پهلوی بود.

مستوفی الممالک در همان یک سال که در دوران پهلوی نخست وزیر دولت بود توانست خدمات زیادی را به مردم و کشور ایران نماید که از جمله آن ها می توان لغو کاپیتولاسیون، ایجاد مقدمات تشکیل راه آهن سراسری در کشور و نیز ایجاد تشکیلات جدید دادگستری در ایران را نام برد. در نهایت مستوفی الممالک در سن 60 سالگی دار فانی را وداع گفت و در گذشت.

ویژگی های :

عمارت مستوفی الممالک

خانه مستوفی الممالک در سال 1356 به فهرست آثار ملی ایران اضافه و ثبت شد. این خانه ی تاریخی که تا به امروز مرمت و بازسازی نشده است، می تواند بافت تاریخی و شکل اولیه ی یک عمارت دوران قاجار را به زیبایی به تصویر بکشد.

این عمارت که با معماری فرانسوی طراحی شده مطابق با خانه های پاریس ساخته شده اما متاسفانه امروزه به اداره پست تهران تعلق دارد و امکان بازدید از آن وجود ندارد. علاوه بر این، این عمارت باشکوه و زیبا و نیز تابلو های نقاشی و کتب تاریخی موجود در آن در گذر زمان در حال آسیب و تخریب است و اگر زودتر برای بازسازی و مرمت و نیز بازدید عموم فکر چاره ای نشود، شاید کمی بعد دیگر هیچ گاه نتوان این بنای زیبا را با چشم دید.

 عمارت مستوفی الممالک کجاست؟

آدرس: چهار راه گلوبندک- خیابان بادامچی- کوچه چال حصار- گذر مستوفی- خانه مستوفی الممالک

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *