مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

روستای امامه

روستای امامه|اجاره خونه

روستای امامه کجاست؟

یکی دیگر از ییلاق های تهران روستای امامه است که در منطقه ی رودبار قصران از توابع شهرستان شمیرانات واقع شده است.

این روستا در واقع در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد که آثار تاریخی این روستا نظیر قلعه مازیار، سبب شهرت این روستا شده است. همچنین یکی از نکاتی که سبب شده تا این روستا پر آوازه باشد، دخترکی است که در سال های دور گوسفندان خود را برای چرا به حوالی امامه می برده است و شاه قجری را شیفته خود می کند.

باغ های بزرگ  سیب سرخ، گلابی، گردو و نیز رودخانه ی پر آب و چشمه های خروشان روستا سبب شده تا این روستا بسیار خوش آب و هوا باشد.

روستای امامه کجاست

در این نوشته از مجله ی تهرانگردی اجاره خونه مجری اجاره سوئیت و آپارتمان مبله ارزان ، با ما همراه باشید تا یکی دیگر از روستا های ییلاقی شهر تهران را با هم به تماشا بنشینیم.

داستان دخترک و شاه قاجار:

در دوران حکومت ناصر الدین شاه قاجار، در یکی از روز هایی که او برای شکار به روستا های ییلاقی حوالی تهران یعنی امامه سفر می کرده است، دختر چوپانی که فاطمه نام بود و تنها 16 سال داشت را می بیند و بعد از اینکه با او کمی سخن می گوید از او خوشش می آید و تصمیم می گیرد تا او را به عقد خود در آورد. پس از آن که فاطمه با ناصر الدین شاه قاجار ازدواج می کند، روستا آباد شده و امکانات زیادی را برای این روستا فراهم می آورد.

جاذبه های گردشگری روستای امامه:

گشت و گذار در کوچه باغ های روستای امامه می تواند یکی از ویژگی هایی باشد که قطعا همگان علاقمند به بهره بردن از آن می باشند. باغ های متنوع گردو، گلابی، هلو، آلبالو و سیب به علت وجود رودخانه ها، قنات ها و چشمه های اطراف بسیار پر رونق بوده و باعث شده تا در فصول مختلف، این روستا بسیار دیدنی و زیبا باشد.

معرفی روستای امامه

کتیبه و چشمه پیرحمزه نیز از جاذبه های روستای امامه است که البته مسیر دسترسی به آن کمی سخت و دشوار می باشد.

ورجین که یک منطقه ی حفاظت شده به لحاظ پوشش گیاهی و جانوری می باشد در استان تهران شهرستان شمیرانات واقع شده است که شما می توانید پس از عبور از محل پیاده روی معروف روستای امامه به سمت روستای کلوگان، سری به آن بزنید. از مناطق حفاظت شده شهرستان شمیرانات استان تهران است که به خاطر تنوع پوشش گیاهی و جانوری اش اهمیت بسیاری دارد.

همچنین کوهنوردی و صعود به قله های مهر چال، همهن و پیرزن کلون نیز می تواند از دیگر جاذبه های این روستا باشد.

بخش باغ تنگه ی روستای امامه به دلیل درختان زیاد و رودخانه ی پر آب آن که در واقع همان رودخانه ی امامه است نیز از دیگر ویژگی ها و جاذبه های گردشگری این روستا برشمرده می شود.

علاوه بر این ها، بقعه و بارگاه امامزاده های شاهزاده حسین و نور از دیگر ویژگی های این روستا می باشد که حل آسایش و آرامشی برای اهالی روستا و نیز گردشگران می باشد.

روستای امامه

قلعه مازیار (قلعه امامه):

قلعه ی مازیار که به قلعه ی امامه نیز شهرت دارد در واقع قلعه ای سنگی است که روایت ها حاکی از آن است که این قلعه در دوره ی آل زیار یعنی تقریبا 1200 سال پیش بنا شده است. وسعت این قلعه چیزی قریب به 900 متر مربع می باشد و به سبک قلعه های نظامی ساخته  شده به دست حسن صباح می باشد.

این قلعه حدود 2450 متر ارتفاع از سطح دریا دارد که از دو قسمت شمالی و جنوبی که در واقع عامه نشین و شاه نشین می باشد، تشکیل شده است.

از این قلعه امروزه تنها قسمت های همچون قنات، اتاق ها، غار، ارگ، بارو ها، حصار دفاعی و بخش شاه نشین به جای مانده است. این قلعه در ارتفاعات ساخته شده که احتمالا به دلیل موقعیت نظامی آن بوده است. قلعه مازیار در سال 1380 با شماره 3972 به ثبت آثار ملی ایران در آمد.

مسیر دسترسی :

آدرس: تهران- شهرستان شمیرانات- بخش رودبار قصران-  روستای امامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *