مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

خانه موزه استاد صبا بهارستان

خانه موزه صبا تهران کجاست|اجاره خونه

معرفی خانه موزه استاد صبا بهارستان

این روزها گردشگران علاقه مند به موسیقی و موزه گردی، بلیط هواپیمای تهران را به منظور بازدید از خانه موزه استاد صبا خریداری کرده و از فعالیت های این استاد در زمینه موسیقی و هنر دیدن می کنند. و از مشاهده آثار هنری استاد شگفت زده شده و به وجد می آیند.  

خانه ی شخصی استاد صبا، به وصیت ایشان در 29 آبان ماه سال 1353، توسط دانشگاه هنرهای زیبا به یک موزه موسیقی تبدیل گردید. این خانه یک نمای چوبی و قدیمی دارد.

خانه موزه موسیقی استاد صبا|اجاره خونه

در این نوشته از مجله تهرانگردی اجاره خونه با ما همراه باشید تا با هم سری به خانه موزه استاد صبا بزنیم و به بررسی قسمت های مختلف این موزه بپردازیم.

 استاد ابوالحسن صبا که بود؟

استاد صبا در تهران، در سال 1281 متولد شد. او از اساتید بزرگ موسیقی ایرانی بود. وی علاوه بر نوازندگی، به آهنگ سازی هم می پرداخت. او تسلط کامل به زبان انگلیسی و ادبیات کلاسیک فارسی داشت.  تخصص اصلی ایشان ویولون بود و وی این هنر را از استاد هنگ آفرین آموخته بود. این موضوع در آثار استاد به راحتی قابل مشاهده است به طوری که با بازدید از موزه ی استاد صبا به راحتی می توان به تخصص اصلی ایشان پی برد.

وی همچنین نواختن سنتور را از استاد علی اکبر شاهی و حبیب سماعی آموخته بود ، نی را از استاد اکبر خان، کمانچه را از استاد اسماعیل زاده ، ضرب را از استاد حاجی خان ضربی، سه تار را از استاد میرزا عبدالله و درویش و تار را هم از استاد علی نقی وزیری یاد گرفته بود.

استاد صبا، شخصی بسیار نابغه و هنرمند بود و از هر انگشتش هزار هنر می بارید. نقاشی از دیگر مهارت های ایشان بود که از استاد کمال الملک فرا گرفته بود. ریخته گری، خاتم کاری، نجاری و سوهان کاری از دیگر هنرهایی بودند که ایشان در آن ها ماهر بودند.

موزه ی صبا:

موزه استاد صبا، خانه اجدادی است که به وسیله ی پدرش خان پزشک خریداری شده و تا هفت پشتشان در آنجا زندگی کرده اند. وزارت فرهنگ، بعد از مرگ ایشان این خانه را از بازماندگان خریداری کرد.  بعدها وسایل ایشان نیز توسط همسر ایشان به موزه اهدا گردید. زمانی که این موزه شکل گرفت، قسمتی برای عروسک های همسر استاد وجود نداشت. بعدها این قسمت تشکیل شد.

بخشی از موزه به لوازم شخصی و نامه های اداری و اسناد و مکاتبات شخصی ایشان اختصاص یافته است. قسمت دیگر نیز مشتمل بر سازهای موزه بوده که از لحاظ منظر قدمت کم نظیری دارد. قسمت پایانی و سوم موزه نیز به همسر استاد تعلق دارد.

با نگاه به آثار به جا مانده از خانم استاد صبا می توان درک کرد که وی فقط یک همسر هنرمند نبوده بلکه خود در حیطه ی هنر فعالیت های زیادی داشته است. در قسمت سوم موزه که به همسر استاد تعلق دارد شامل 90 عروسک بوده که لباس های اقوام مختلف را پوشیده اند. لباس هایی که توسط خود خانم پژوهشگر دوخته شده است. این لباس ها به مناطق گوناگون کشورمان مثل خراسان، گیلان، ترکمن صحرا، کردستان و … تعلق دارد.

 خانه موزه استاد صبا کجاست؟

آدرس: تهران- میدان بهارستان- خیابان ظهیر الاسلام- شماره ی 90- خانه موزه استاد صبا

دسترسی با مترو : برای رفتن به موزه صبا به وسیله مترو ، نزدیکترین ایستگاه ، ایستگاه بهارستان در مترو خط 2 (صادقیه-فرهنگسرا) می باشد. 

تلفن: 3111246-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *