مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

خانه دکتر مصدق

خانه دکتر مصدق-احمد آباد کجاست|اجاره خونه

گشتی در خانه دکتر مصدق-احمد آباد

خانه دکتر مصدق یکی دیگر از ده ها بنای تاریخی باقی مانده از دوران قاجار است که به عنوان یک اثر ملی در سال 1379  با شماره ثبت 2943 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید . علاوه بر این ، این خانه در فهرست موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه ی کشور نیز به ثبت رسید.

دکتر مصدق بعد از جریان کودتای 28 مرداد، 3 سال به زندان افتاد و پس از آن به حصر خانگی در احمد آباد تبعید شد و تا پایان عمر خود را (حدود 10 سال) در این منطقه سپری کرد.

در این نوشته از مجله تهرانگردی اجاره خونه به بررسی خانه دکتر مصدق می پردازیم تا با ویژگی های این بنا و آدرس و نحوه دسترسی به آن آشنا شویم.

خانه و آرامگاه دکتر مصدق|اجاره خونه

تاریخچه:

از آن جایی که فوت دکتر مصدق در سال‌های حکومت محمدرضا شاه پهلوی بود و برای بزرگداشت او به دلیل ممنوعیت مراسمی نیز برگزار نشد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 درون خانه دکتر مصدق مراسم بزرگداشتی برگزار شد. در این مراسم که دکتر طالقانی سخنرانی نمودند بزرگداشت باشکوهی برای دکتر محمد مصدق برگزار گردید.

همچنین گفتنی است که علی رغم وصیت دکتر محمد مصدق مبنی بر دفن وی در قبرستان ابن بابویه در کناز مزار شهدای قیام سی ام تیر ماه، در آن دوران وی را در همین منزل که در احمد آباد می باشد دفن نمودند. در واقع خانه دکتر مصدق منزلگاه ابدی او نیز می باشد.

معماری و ویژگی های ظاهری خانه و مقبره دکتر مصدق:

از جمله ویژگی های ظاهری خانه و مقبره دکتر مصدق می توان استفاده از آجر در نمای ساختمان را نام برد. ایوان ها و ستون های چهارضلعی، بام شیروانی، اتاق های ساده، درب و پنجره های چوبی و تزئینات محدود از دیگر خصوصیات این بنا می باشند. شاید به جرات بتوان گفت که نوار مقرنس آجری که در حد فاصل میان طبقات اول و دوم ساختمان کشیده شده است مشخص ترین تزیین خانه دکتر مصدق می باشد.

خانه دکتر مصدق که بنایی تاریخی و سنتی دارد در 2 طبقه با دو حیاط بنا نهاده شده است. طبقه ی اول بنا که آجری و ساده می باشد دارای ۴ اتاق است. همچنین ایوان، قسمت تقسیم کننده، سرویس بهداشتی، انبار و کفش کن نیز از دیگر قسمت های طبقه ی اول بنا می باشد.

این خانه دو درب شمالی و غربی دارد که درب اصلی شمالی دارای 2 لنگه ی فلزی بزرگ است.

موزه و کتابخانه دکتر مصدق:

درون یکی از اتاق های خانه دکتر مصدق، خودروی وزارتی او نگه داری می شود. اسناد و مدارک مربوط به دکتر مصدق و برخی از وسایل شخصی او نیز در این خانه وجود دارد که نیازمند مرمت و نگه داری بیشتر می باشند که احتمال موزه شدن خانه دکتر مصدق در سال های اخیر به گوش می رسد.

همچنین در قسمت شرقی خانه دکتر مصدق، امروزه ساختمان جدیدی ساخته شده است که تحت عنوان کتابخانه و موزه دکتر مصدق از آن استفاده می شود.

 خانه-آرامگاه دکتر مصدق کجاست؟

آدرس: استان البرز- شهرستان نظرآباد- دهستان احمدآباد- خانه دکتر مصدق

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *