مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

حرم شاه عبدالعظیم حسنی

حرم شاه عبدالعظیم حسنی|اجاره خونه

آیا شاه عبدالعظیم حسنی یا شابدالعظیم برادر امام رضا را می شناسید؟

آرامگاه شاه عبدالعظیم که در زبان عامیانه به آن شابدالعظیم حسنی می گویند یکی از زیارتگاه های معروف  تهران است که همه روزه میزبان زائران بسیار زیادی از تهران و حتی دیگر شهرستان ها می باشد. این امامزاده که از نوادگان امام حسن می باشد در قسمت جنوبی شهر تهران و در شهر ری واقع شده است و همچنین 2 امامزاده ی دیگر نیز به نام های حمزه و طاهر در این مکان دفن شده اند.

حرم شاه عبدالعظیم حسنی-شابدوالعظیم

در این قسمت از مجموعه مقالات تهرانگردی اجاره خونه و بازدید از اماکن مذهبی با سامانه اجاره سوئیت در تهران همراه باشید تا درباره ی حرم شاه عبدالعظیم حسنی اطلاعاتی را به شما منتقل نماییم.

اطلاعاتی از شاه عبدالعظیم حسنی و حرم ایشان :

آرامگاه شاه عبدالعظیم حسنی در گذشته بخشی جداناپذیر از زندگی مردم تهران بود تا جایی که مردم حتی پس از بازگشت از مکه، کربلا و یا مشهد مقدس، ابتدا به زیارت این بارگاه مقدس می آمدند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید اولین خط راه آهن ایران برای اتصال تهران با شهر ری بوده و ایستگاه ابتدایی آن در خیابان دروازه خراسان قدیم یا ایستگاه پارک کوثر و میدان قیام جدید بوده و ایستگاه انتهایی آن دقیقا در مقابل این بارگاه شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری بوده است.

حرم شاه عبدالعظیم حسنی

این گنبد و بارگاه در زمان حکومت قاجار وسعت زیادی یافت و امروزه خصوصا در باغ طوطی و در رواق های اطراف و نزدیک ضریح در محل این امامزاده بسیاری از علما و افراد مشهور به خاک سپرده شده اند. همچنین شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بنای این امامزاده در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار شاه عبدالعظیم حسنی :

بازار شاه عبدالعظیم حسنی که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد نیز درست در جنب حرم واقع شده است و در گذشته در مسیر جاده ی ابریشم بوده است. این بازار که با ادویه ها، پارچه ها، کالاهای تجاری، دارو های سنتی، بستنی و از همه مهم تر کباب آن شناخته می شود، امروزه توجه زائرین بسیاری را به خود جلب می کند و گزینه ی بسیار مناسبی برای خرید سوغات می باشد.

حکایت ضرب المثل معروف تعارف شابدالعظیمی:

گفته می شود که در گذشته معمولا تهرانی ها در شب ها یا روز های جمعه به زیارت شاه عبدالعظیم حسنی می آمدند و به دلیل نزدیکی با تهران، سفر خود را یک روزه به اتمام رسانده و در همان روز باز به تهران باز می گشتند. با این وجود مردم و اهالی شهر ری که اطمینان داشتند که تهرانی ها حتما به شهر خود باز می گردند، ایشا را به حضرت شاه عبدالعظیم حسنی قسم می دادند که شب را میهمان آنان باشند و در نزد آنان سپری کنند. از آن جایی که میهمانان به خوبی می دانستند که این دعوت تنها یک تعارف است، از این رو تعارف شابدالعظیمی تبدیل به یک ضرب المثل شده و نسل به نسل تا به امروز در میان مردم گفته می شود.

حرم شاه عبدالعظیم حسنی کجاست؟

آدرس: استان تهران- شهرستان ری- بخش مرکزی- شهرری- حرم شاه عبدالعظیم حسنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *