مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

تنگه واشی کجاست

تنگه واشی کجاست | اجاره خونه:آپارتمان مبله در تهران

تنگه واشی یا تنگ واشی امروزه به یکی از شناخته شده ترین تفرجگاه های طبیعی در اطراف تهران تبدیل شده است و در ایام گرم سال میزبان گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور می باشد.

تنگه واشی منطقه ای ییلاقی اطراف شهرستان فیروزکوه است که شامل دو تنگه می باشد. تنگه ی اول «واشی» و تنگه ی دوم «سا» نام دارد و در میان این دو تنگ دشتی پهناور بنام دشت «ساواشی» وجود دارد .

این منطقه آنقدر با شکوه است که ما همواره به مسافرانی که از خدمات اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره خونه استفاده می کنند پیشنهاد میکنیم طبیعت گردی یکروزه در این منطقه را حتما در برنامه سفرشان به تهران قرار دهند.

تنگ واشی و سا در فیروزکوه|اجاره خانه

برای آشنایی بیشتر با تنگه واشی و جاذبه های اطراف آن با اجاره خونه همراه باشید.

تنگه واشی کجاست؟

آدرس تنگ واشی : 17 کیلومتری شهرستان فیروزکوه

دسترسی : برای دسترسی به تنگه واشی و منطقه دشت ساواشی ابتدا باید از اتوبان شهید بابایی به سمت جاده رودهن-دماوند و جاده فیروزکوه حرکت کنید. در مسیر جاده فیروزکوه ، 2 کیلومتر مانده به شهر فیروزکوه مسیر جاده  فرعی در سمت چپ را بروید . پس از طی کردن حدود 10 کیلومتر در همین مسیر روستای «جلیزجند» با دشت ها و باغ های سرسبز را خواهید دید . برای رسیدن به تنگه واشی به حرکتتان در جاده فرعی ادامه دهید . پس از طی حدود 4.5 کیلومتر از روستا به پارکینگ تنگه و مسیر پیاده روی تنگه واشی خواهید رسید.

پیاده روی در منطقه تنگ واشی:

حدود 800 متر از پارکینگ باید پیاده روی کنید تا به تنگه اول برسید. پیاده روی در مسیر دو تنگ واشی و سا برای افراد بالای 8 ، 9 سال کار سختی نیست اما اگر دچار درد  در ناحیه کمر و پا هستید پیاده روی در این مکان برای شما مناسب نخواهد بود. البته امکان استفاده از اسب و قاطر برای پیمودن این مسیر نیز وجود دارد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل حرکت در مسیر رودخانه حتما خیس خواهید شد . پس از حمل لوازم اضافی و اشایی که در اثر افتادن در آب خراب خواهد شد پرهیز کنید.

تنگ واشی:

تنگ واشی مسیری باریک به طول حدود 250 متر دارد. ارتفاع آب زیاد نیست و معمولا تا زانو و در پرآب ترین مواقع تا کمر می رسد اما خطر غرق شدن به هیچ وجه وجود ندارد. روخانه پر از سنگ های ریز و درشت است پس در هنگام برداشتن قدمهایتان دقت کنید .

کتیبه تاریخی قاجار:

کتیبه قاجار در دل تنگه واشی و پس از گذراندن حدود 150 متر قابل مشاهده است. این سنگ نگاره بزرگ با 185 سال عمر یادگار فتحعلی شاه می باشد و در ابعاد 6*7 متر مربع در ارتفاعی از زمین قرار گرفته است که دچار باد و باران و آسیب های ناشی از آنها نشود .  

دشت ساواشی:

 پس از گذراندن تنگ واشی به دشت ساواشی می رسید. این دشت وسیع و سرسبز 1700 متر طول دارد و در حدود 45 دقیقه می توان مسیر دشت را طی کرد. معمولا بیشتر افراد در دشت ساواشی به سفر طبیعت گردیشان خاتمه می دهند اما افراد ماجراجو و دوستداران هیجان به مسیر خود در دشت ادامه می دهند تا به تنگ سا برسند.

تنگ سا:

با گذشتن از دشت وسیع ساواشی به تنگه سا خواهید رسید. مسیر این تنگ نسبت به تنگ اولی پهن تر و طولانی تر است و ارتفاع آب کمتر از تنگ اولی می باشد. همچنین در انتهای مسیر و آخرین پیچ آبشاری بسیار زیبا انتظار شما را می کشد. آبشار تنگه واشی 15 متر ارتفاع دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *