مقالات

جدیدترین مقالات گردشگری و دکوراسیون منازل

برج طغرل کجاست؟

برج طغرل کجاست |اجاره خونه

برج طغرل کجاست؟

برج طغرل یکی دیگر از دیدنی های جنوب تهران است که امروزه در شهر ری واقع شده است. این برج که قدمت آن به دوران سلجوقیان باز می گردد در واقع مربوط به قرن 9 بوده و در در نزدیکی یک باغ بزرگ و زیبا می باشد.

گفته می شود که یکی از دلایل اصلی نامگذاری این بنا به نام برج طغرل، دفن اولین پادشاه سلسله ی سلجوقیان به نام طغرل بیک سلجوقی می باشد. اگر چه که نظرات دیگری نیز در خصوص دفن فردی که در این بنا آرمیده است نیز وجود دارد اما به هر حال این برج امروزه با نام برج طغرل شناخته می شود. بنابر این با ما همراه باشید تا در این مقاله از سایت اجاره خونه ارائه دهنده خدمات اجاره آپارتمان مبله در تهران شما را با برج طغرل و ویژگی های این بنا آشنا کنیم.

برج طغرل |اجاره خونه

تاریخچه برج طغرل

بنای آجری برج طغرل با معماری بسیار زیبا و باشکوه چیزی حدود 900 سال پیش در زمان سلجوقیان ساخته شده است که نمایانگر فرهنگ و تمدن مردمان ان زمان می باشد. گفته می شود که معمار این سازه فردی به نام محمد امین معمار باشی بوده که طرح آن را به صورت استوانه ای با خشت و آجر احداث نموده است. این برج ارتفاعی حدود 20 متر دارد که در مساحتی حدود 50 متر مربع بنا نهاده شده است.

اگر چه در طول تاریخ این منطقه با زلزله های زیادی رو به رو بوده است اما نکته ی جالب آن است که این بنا همچنان پابرجا بوده و امروزه قابل بازدید می باشد.

ویژگی های بنای آجری طغرل

این برج بزرگ امروزه دو درب ورودی دارد که در بخش های شمالی و جنوبی نبا واقع شده است و بازدیدکنندگان می توانند از طریق آن ها وارد این بنای باشکوه شوند. در سر در ورودی این برج نیز دو دستگیره یا دق الباب برای بانوان و آقایان به طور مجزا وجود دارد که از جمله بخش های جالب این بنا می باشد.

در ضلع شمالی برج یک حوض آب کوچک و در ضلع غربی بنا نیز سنگ قبری وجود دارد که متعلق به استاد بزرگ فرهنگ و ادبیات فارسی ایران یعنی میر سید محمد محیط طباطبایی می باشد. دیواره ای برج نیز که دارای روزنه هایی می باشد امروزه تبدیل به سکونت گاه پرندگان ساکن در این برج تبدیل شده است.

آدرس دقیق برج طغرل |اجاره خونه

کاربری چند منظوره این برج :

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید برج طغرل در گذشته کاربری های متفاوتی داشته و به صورت چند منظوره بنا نهاده شده بوده است.

از جمله کاربری های متفاوت این عمارت که در گذشته از آن استفاده می شده است می توان موارد زیر را نام برد:

  1. به عنوان ساعت

در گذشته در واقع از این بنا به عنوان ساعت استفاده می شده است. در واقع بر روی بدنه ی خارجی این بنا، 24 کنگره وجود دارد که تابش خورشید بر هر کدام از آن ها، زمان مشخصی را نشان می داده است.

  1. به عنوان راهنمای مسافران

از آن جایی که شهر ری در مسیر جاده ی ابریشم بوده است، در گذشته بر فراز این برج آتش روشن می کرده اند تا مسافرانی که از سمت خراسان به سمت شهر ری در حرکت بوده اند، با دیدن آن از راه دور بتوانند مسیر خود را پیدا کنند.

  1. به عنوان منعکس‌ کننده صدا

دیوار های این برج همچنین به گونه ای ساخته شده اند که اگر فرد یا سخنرانی در مرکز برج قرار می گرفته، صدای او همچون میکروفون به تمامی بخش های برج منتقل می شده و همگان ان را می شنیدند. این ویژگی منعکس کننده ی صدا بودن از جمله ویژگی های مهم این برج بوده که برای ساکنین ان بسیار اهمیت داشته است.

برج طغرل کجاست؟

آدرس دقیق برج طغرل: استان تهران- شهر ری- خیابان ابن بابویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *