آیا می دانید آرامگاه آخرین پادشاه دوران زندیه در دل بازار تهران است؟

پادشاهان در طول زندگانی خود به مرگ نمی اندیشند اما نحوه ی مرگ و مقبره آن ها می تواند یکی از سوژه های جالب و جذاب برای مردم، تاریخ نویسان و حتی گردشگران باشد. چرا که مقبره پادشاهان و حاکمان گذشته، یکی از مکان های دیدنی در هر شهر است که می تواند نشان دهنده ی تاریخ آن شهر و دیار و یا حتی کشور باشد.

معمولا از آن جایی که حاکمان اغلب مقبره خاصی ندارند، بسیاری از ما محل دفن نامدارترین پادشاهان کشورمان را نیز نمی دانیم. بنابراین شناسایی محل دفن پادشاهان برای علاقمندان به تاریخ، می تواند یکی از موضوعات جالبی باشد که مشاهده ی آن خالی از لطف نیست و می تواند شما را به گذشته و عاقبت انسانی رهنمون سازد.

بنابراین در این نوشته از مجله تهرانگردی سامانه اجاره خونه ، مرجع اجاره روزانه سوئیت ارزان در تهران سری به این آرامگاه آخرین پادشاه دوران زندیه زده ایم و قصد داریم تا تاریخچه ی مختصری از این شاهزاده و آرامگاه فعلی او برای شما همراهان همیشگی بازگو کنیم.

آرامگاه لطفعلی خان آخرین پادشاه زندیه |اجاره خونه

تاریخچه کوتاهی از مرگ لطفعلی خان زند:

اگر چه امروزه مقبره ی این پادشاه زندیه بسیار مهجور و گمنام است اما شاید برای شما هم جالب باشد که آرامگاه آخرین پادشاه دوران زندیه در قلب بازار تهران قرار دارد.

لطفعلی خان زند، آخرین پادشاه زندیه بود که با آقا محمد خان قاجار یعنی اولین پادشاه سلسله قاجاریه وارد جنگ شد و در نهایت شکست خورد. با شکست این پادشاه زندیه، دوران فرمانروایی زندیان به پایان رسید و دوران حکومت قاجاریه آغاز شد. این پادشاه پس از شکست در جنگ، توسط امرای آقا محمد خان قاجار در زندان این حکومت به بدترین شکل ممکن به صورت فجیعی به قتل رسید و پس از آن در بازار تهران و در ضلع شرقی مقبره امامزاده زید ( نزدیکی ورودی زنانه) و درست در کنار تالار کامران میرزا به خاک سپرده شد. در این قسمت یک حفاظ آهنی نصب شده که نشان دهنده ی وجود مقبره ی این پادشاه زندیه است و بر روی آن “آرامگاه لطفعلی خان زند” نوشته شده است. در داخل حجره این آرامگاه تنها یک سنگ قبر وجود دارد که مربوط به این آخرین پادشاه زندیان می باشد.

تاریخ درباره نحوه ی مرگ این پادشاه زندیه چنین نوشته که پس از دستگیری و زندانی شدن لطفعلی خان، هنگامی که لطفعلی خان و آقا محمد خان در کرمان با یکدیگر مواجه شدند، آقا محمد خان خطاب به وی گفت: “هان لطفعلی خان! هنوز هم غرور داری؟” لطفعلی خان که بر اثر شکنجه های بسیار، توان سخن گفتن نداشت، تنها سر خود را بالا آورد و نگاهی به شاه قاجار کرد. همین ایستادگی و زانو نزدن لطفعلی خان باعث شد تا خان قاجار به خشم آورده شود و دستور نابینا کردن لطفعلی خان را بدهد.

در سال های قبل مضامین حک شده بر روی سنگ قبر لطفعلی خان به این شرح بود:

“در این مکان جوانی فرشته سرشت، بزرگترین شمشیرزن زندیه و ابرانسانی از نژاد شایسته ایرانی از تبار دلاوران آرمیده که در 23 سالگی نابینا شد و به قتل رسید.

جهان پیر است و بی‌بنیاد از این فرهادکش فریاد/ که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم

ز تاب آتش دوری شدم غرق عرق چون گل/ بیار ای باد شبگیری نسیمی زان عرق چینم

جهان فانی و باقی فدای شاهد و ساقی/ که سلطانی عالم را طفیل عشق می‌بینم “

اما امروزه چند سالی است که بر روی مزار لطفعلی خان سنگ مرمری صاف و بدون نوشته قرار داده شده و بسیار بی تکلف و بدون حتی رد و نشانی در بازار تهران قرار دارد.

آرامگاه لطفعلی خان زند کجاست؟

آدرس: تهران- بازار تهران- ضلع شرقی مقبره امامزاده زید- آرامگاه لطفعلی خان زند